Proč vás kočka olizuje?

Paga

Kočky, alespoň co se týče náklonnosti k lidem, nemají zrovna nejlepší pověst. Dost lidí o nich řekne, že jsou to sobecká a nevděčná stvoření. Ale i ony mají své způsoby, jak sdělit svým poddaným, že je mají rády.

Podle webu Cuteness.com může mít olizování obecně různé druhy behaviorální motivace. Ale pokud se kočky pustí do olizování člověka, který se o ně stará, je to velmi dobré znamení.

Podle Rity Reimer, odbornice na chování šelem, se kočky olizují v rámci všeobecné péče a vlastně i přežití. Když olizují své člověcí kolegy, znamená to, že je definitvně přijaly do své smečky a bojí se o jejich blaho.

Výměna?

Ale to by nebyly kočky, aby za tím nebyly i postranní úmysly! Jelikož vám kočičími polibky prokazují vaše šelmy službu, na oplátku očekávají, že se i vy postaráte o ně. Ne všechny to tedy dělají z nesobeckých důvodů. Někteří odměňující majitelé je dokonce mohou mimoděk naučit dělat to výměnou za pamlsek.

Samozřejmě pokud to kočky dělají až fanaticky nebo vám po olizování vyskočí na kůži pálivá vyrážka, měli byste svého miláčka vzít pro jistotu na veterinu. Nemusí to signalizovat nic dobrého. Ale nevinné kočičí polibky jsou rozhodně v pořádku.