Proč kočky nenávidí vodu?

Pavla Gabrhelíková

Pokud jste někdy viděli v jezeře plavat kočku, tak gratulujeme, protože to se většině z nás nepoštěstí. Tento zvířecí druh je totiž pověstný svou nenávistí ke všemu mokrému.

Kočky nenávidí vodu hned z několika důvodů. Tak v první řadě, předci koček neměli z hlediska evoluce potřebu naučit se plavat nebo si oblíbit vodu. Ryby stačilo lovit u břehu nebo v opravdu mělké vodě.

Kočky voda rychle zchlazuje, navíc přidává na váze jejich kožichu, což se jim při jejich ladném a lehkém životním stylu moc do krámu nehodí. Nevyskočí pak tak vysoko a ztrácejí na pohyblivosti.

Taky mají vemi citlivý nos. Cítí ve vodě chemikálie a vyhýbají se jim (což jim samozřemě nebrání útočit na kapající kohoutek nebo čůrat do vany).  Vodu jim můžete samozřejmě znechutit i nejrůznějšími tresty, jako je stříkání vody do obličeje rozprašovačem nebo strkání kočky pod tekoucí vodu.

Výjimky potvrzují pravidlo

Samozřejmě, že existují kočky, které vodu milují a rády si v ní zaplavou. Stejně tak je možné, aby se kočka ráda nechala omývat ve vaně. Jsou to ale spíš ojedinělé případy.

Pokud nemusíte, svou kočku rozhodně nekoupejte. Je to čistotné a hebké zvíře, pokud je zdravá, není třeba, abyste jí zasahovali do hygieny.