5 nejčastějších nočních můr. Co znamenají?

Eva Vogelová

Noční můry nejsou žádná legrace. Pokud je čas od času prožíváte, nejspíš se bojíte i usínat. Pravděpodobně se vám uleví, když zjistíte, jaké skutečné významy představují. Možná se s nimi ztotožníte a zlé sny vás opustí. Přečtete si o nich.

  1. Pavouci

Z pavouků mají někteří lidé fobie. Pokud patříte mezi ně i vy a ještě k tomu se vám občas o nich zdá, musí to pro vás být hotové peklo. Sny o osminohých potvorách znamenají, že se do vašeho života pravděpodobně dostal nebo doslova vetkal nějaký důležitý člověk. Vy si však od něj ze strachu snažíte udržovat určitý odstup. V některých situacích nejde o správné řešení. Měli byste se nad tím zamyslet.

  1. Přílivové vlny

Topit se v přílivových vlnách musí být šílené. Podobně stresující je to pravděpodobně i ve snech. Není těžké vysvětlit význam takového nočního zážitku. Oceán představuje emoce. Pokud někoho zaplavují vlny, doslova se v topí ve vlastních pocitech. Kontrolované a zadržované emoce pro člověka neznamenají nic dobrého. Měly by být nějakým způsobem vypuštěny. Zatím jsou ventilovány jen skrze sny. Vědci přílivové vlny během snění vysvětlují tím, že má dotyčný problémy s dýcháním. Během spánku může docházet k tzv. apnoické pauze. Jde o opakovanou zástavu dechu v určitých časových intervalech.

  1. Zmrznutí

K tomu, abyste zmrzli, se nemusíte vypravit ani na Severní pól. Může se vám o tom i zdát. V reálném životě, to znamená, že jste něco důležitého odmítli, popřeli nebo potlačili. Možná jste udělali chybu. Zmrznutí může naznačovat, že ochladly i vaše emoce. Nejste už tolik veselí, rozzáření a rozehřátí jako dříve. Potýkáte se spíše se smutkem a dalšími negativními pocity.

  1. Vozidlo se vymkne kontrole

Řízení auta se vám vymkne z rukou a nabouráte se. Kvůli takové noční můře se pravděpodobně vzbudíte promočení studeným potem a ke spánku už se rozhodně nevrátíte. Nemusíte se však bát, že příští jízdu autem nabouráte. Tento sen znamená něco jiného. Snažíte se mít kontrolu nad situacemi, na které ještě nejste připraveni. Pokud byste za ně převzali zodpovědnost, pravděpodobně by to nedopadlo nejlépe. Rozumně zvažte své rozhodnutí. Pokud jste ve snu nebyli řidiči, ale jen spolucestujícími, má to jiný význam. Raději házíte zodpovědnost za svůj život na někoho jiného, což nikdy nemůže dopadnout dobře.

  1. Umírání

Zdá se vám o tom, že jste zranění a za chvíli umřete. Mohli jste být účastníky nehody, nebo na vás někdo záměrně zaútočil. Nezáleží na tom, jak se to stalo, důležité je, že pomalu umíráte. Rozhodně jde o děsivou noční můru, během které budete mít obrovský strach. Není to příjemný zážitek. V reálném životě tento sen tak děsivý význam nemá – brzy do vašeho života vstoupí velká změna a možná ji už sami očekáváte. Smrt znamená konec něčeho starého a začátek něčeho nového. Nelze říci, zda bude změna pozitivní či negativní. To ukáže až čas. Pokud vám zemřel někdo blízký, skrze tento typ noční můry se váš mozek vyrovnává se smutkem. Sny totiž často projektují naše emoce a pocity, které v běžném životě potlačujeme.