Pohlavní nemoci, které není radno podceňovat

Lucie Bryndová

Asi neexistuje pohlavní nemoc, kterou lze brát na lehkou váhu. Přesto ale existují choroby, které sice nejsou od počátku nebezpečné tolik jako ty velmi závažné, ale jejich problém spočívá v tom, že o jejich přítomnosti nemusíte dlouho vůbec vědět. To se týká hlavně mužů, protože ti bývají mnohdy jen přenašeči a žádné příznaky na sobě nespatřují. Tím hůře, pokud nežijí úplně monogamním způsobem života a nepoužívají zodpovědně ochranu. Na které nemoci si dát obzvlášť pozor?

  • Trichomoniáza. Patří mezi celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou nevirovou chorobu. Vyskytuje se zejména v rozvojových zemích, ale nevyhýbá se ani vyspělejším státům. Je velmi nepříjemná zejména pro ženy, u kterých způsobuje svědivý a hnisavý vaginální výtok. Muži mohou vzácně trpět zánětem močového měchýře, ale obvykle nemají žádné příznaky. To ale neznamená, že pro ně není tato choroba nebezpečná. U chronické infekce může dojít až k zánětu prostaty nebo semenných váčků. Léčí se chemoterapeutiky nebo antibiotiky a vaginálními čípky.
  • Vaginální mykóza (kvasinková infekce). Kdo by toto onemocnění neznal. Zvlášť v poslední době, kdy se můžete setkat zejména při sledování televize s masivní reklamní kampaní na různé přípravky slibující její vyléčení. Jedná se o velmi časté onemocnění, které se dá velmi dobře léčit. Příčin může být celá řada. Od stresu přes nedostatečnou hygienu, těhotenství, nevhodnou stravu až po oslabenou imunitu. Mykóza se může vyskytovat i u mužů, u kterých se projevuje nepříjemným svěděním, stejně jako je tomu u žen. Ve většině případů jsou muži ale jen pouhými přenašeči.
  • Chlamydie. Tady, muži, pozor! Toto onemocnění je nejvíce rizikové právě pro vás. Neléčená chlamydiová infekce je často hlavní příčinou neplodnosti. Může probíhat bezpříznakově nebo ji lze zaměnit za běžné nachlazení, kdy vůbec nemusíte přijít na to, že jste nakažení a začít se léčit. Přenáší se jak vaginálním, tak i orálním a análním stykem. Toto onemocnění je nebezpečné ale také pro ženy. Je považováno za jeden z rizikových faktorů pro vznik karcinomu děložního hrdla. Infikován může být i plod při porodu, kdy u miminka dochází k postižení spojivek, nosohltanu a plic. Léčí se širokospektrálními tetracykliny, makrolidovými antibiotiky nebo fluorovanými chinolony.
  • Ureaplasmatická infekce. Jedná se o bakterii, která patří mezi mykoplazmata a vyskytuje se u osmdesáti procent sexuálně aktivních mužů a žen zcela běžně. K přenosu dochází pohlavním stykem nebo orálním sexem. Ohrožen je i plod, protože dochází i k přenosu infekce z matky na dítě. Zrádnost opět spočívá v tom, že se často nijak neprojevuje, přesto se může projevovat zánětem močové trubice nebo postihnout prostatu, varlata nebo nadvarlata. Obdobně jako chlamydie způsobuje poruchy plodnosti. U žen se infekce projevuje častěji a způsobuje jim záněty s následnými bolestmi v malé pánvi. Při nákaze hrozí riziko potratu nebo předčasného porodu.
  • Kondylomata. Znát je můžete také jako genitální bradavice nebo flíčky. Jsou způsobeny infekcí HPV. Jedná se o malé bradavičky, které se vyskytují v blízkosti řitního otvoru a v oblasti genitálií. Nejedná se o smrtelně nebezpečné onemocnění, ale vyvolávající virus může působit změny na sliznici děložního čípku, které mohou vyústit v nádorové onemocnění – rakovinu děložního čípku. Nakazit se nemusíte jen z pohlavního styku, ale také při používání stejného ručníku nebo ložního prádla.
  • Moluska. Možná si toto onemocnění pamatujete z dětství. Je to neškodná infekční choroba kůže, která svědčí o oslabené imunitě nakaženého. Často ji můžete zaměnit za mateřská znaménka nebo kuří oka, proto je důležité, aby diagnózu určil kožní lékař. Přenáší se škrábáním a kontaktem s infikovaným místem. Kromě pohlavním stykem se jimi můžete nakazit i v bazénu nebo v sauně. Moluska se v některých případech mohou zanítit a zhnisat a objevovat se opakovaně. Jejich odstranění není ničím příjemným a je velmi důležité, aby ho prováděl odborník.