9 důvodů, proč sex vašemu tělu vyloženě prospívá

Eva Vogelová

Sex je důležitý ve všech oblastech lidského života. Utužuje partnerský vztah, cítíte se během něj dobře a ještě pozitivně přispívá ke zdraví. Jak?

  1. Sex vyplavuje hormon, který snižuje míru bolesti. A tím je endorfin. Během pohlavního styku zaplavuje celé tělo. Přezdívá se mu hormon štěstí a působí jako přírodní lék proti bolesti. Může pomoci i při bolesti hlavy a navozuje pocit spokojenosti. Pokud se bude váš protějšek vymlouvat na migrénu, můžete mu tedy jednoduše argumentovat.
  2. Sex spaluje kalorie. Není sice na hubnutí tak prospěšný jako klasické cvičení, při kterém jste zalití potem od hlavy až k patě, ale pomůže vám s tím také. Univerzita v Montrealu se právě touto problematikou zabývala. Zjistila, že během třiceti minutového sexu spálí muži zhruba sto kalorií a ženy sedmdesát. Pokud budete souložit alespoň dvakrát denně, určitě nějaké to kilo shodíte.
  3. Sex posiluje imunitu. Časopis Psychology Report uvedl studii o tom, jaký má vliv sex na imunitní systém. Výsledek z výzkumu byl překvapivý. Lidé, kteří provozovali pohlavní styk alespoň jednou týdně, měli v krvi vyšší hladinu určitých protilátek, které jsou nezbytné pro boj s nemocemi. Ti, kteří vůbec žádnou nesouložili, měli oproti nim hladinu protilátek nižší o třicet procent. Zjednodušeně řečeno, když budete mít sex alespoň párkrát do měsíce, budete odolnější vůči bacilům. Na podzim se to docela hodí.
  4. Sex uvolňuje stres. Soulož nejen že vyplavuje endorfiny, ale snižuje i hladinu kortizolu. Ten se zvyšuje, pokud jste dlouhodobě ve stresu. Sami jistě víte, že ve větší míře lidskému tělu moc neprospívá. Častý sex za vás tento problém vyřeší. Pravidelně s někým souložte a v běžném životě se budete cítit uvolněněji.
  5. Sex posiluje paměť. Někteří vědci dospěli k závěru, že pravidelný pohlavní styk vyvolává růst mozkových buněk, které mají co dočinění s pamětí. Bohužel jde jen o krátkodobou paměť. Pokud se právě učíte na zítřejší test, o pouze mějte sex. Více si toho zapamatujete a možná dostanete jedničku.
  6. Sex snižuje krevní tlak. Máte problémy s vysokým tlakem? Pak byste měli častěji s někým spát. Můžete ho snížit nejen sexem, ale údajně i velmi častým objetím a líbáním. V tu chvíli vnímáte jen přítomný okamžik a už nebudete tolik vystresovaní z věcí, na které jste mysleli.
  7. Sex zlepšuje spánek. Při souloži vydáváte energii a podobně jako po cvičení se můžete cítit unavení. Hlavní je však to, že se během ní uvolňuje oxytocin, který způsobuje únavu. To vám pomůže lépe usnout. Více to funguje na muže, protože jejich orgasmus sníží aktivitu mozkové kůry. Jde o důležitý proces pro kvalitní a nepřerušovaný spánek. Vyvrcholení obecně snižuje produkci glykogenu, což mimo jiné také způsobuje únavu.
  8. Sex snižuje četnost a intenzitu úzkostí. Během pohlavního styku dochází ke snížení průtoku krve v amygdale. Jde o část mozku, která je spojená s prožívání veškerých emocí. Mnoho krve přiváděné do amygdaly může zvýšit riziko vzniku úzkostných poruch. Sex může být jeden z pomocníků během prožívání úzkostí.
  9. Sex funguje jako prevence před vznikem vředu. Bylo prokázáno, že muži, kteří často provozovali pohlavní styk, měli menší potíže s duodenálními vředy. A ty mít fakt nechcete, takže raději pravidelně souložte.

Témata:, ,