5 znamení toho, že žijete s absolutním narcisem

Pavla Gabrhelíková

Vztahy nás mění tak pomalu a plíživě, že si někdy ani nevšimneme, s jak příšernou lidskou bytostí jsme se zapletli. Pokud se váš partner dopouští některé z těchto pěti věcí, budoucnost po jeho boku raději ještě zvažte.

  1. Bombardování láskou i nenávistí. Jsou jen dvě polohy: Miluje vás k zbláznění, nesputí z vás ruce, neustále hlídá, jestli vás někdo neokukuje a zahrnuje vás pozorností. To je ta návykovější část. Pak mu ze dne na den přepne, což znamená, že bude kritizovat každý váš pohyb, ponižovat vás před kamarády a absolutně ignorovat, jak se cítíte.
  2. Ignorace. Když se něco děje, normální lidé si sednou a promluví si o tom. Narcistní sociopaté ale ne! Místo toho vás bez udání důvodu, a dokonce i bez hádky, začnou okázale ignorovat. A to i když sedíte vedle nich! Budou okatě flirtovat se všemi ostatními v místnosti, zatímco vy budete přemýšlet o tom, jestli jste se nestali neviditelnými. Dělají to tak dlouho a tak dobře, že se za chvíli opravdu budete cítit provinile.
  3. Milostné trojúhelníky. Rádi dělají dusno. Proto zmiňují sexy kolegyni v práci, sexy kamarádku z vysoké nebo sexy prodavačku v obchodě. Jsou na vrcholu blaha, když se cítíte ohrožení někým jiným a věnujete jim o to větší pozornost, abyste dokázali, že za to opravdu stojíte.
  4. Odepírání pozornosti, sexu nebo komplimentů. Jestli narcis něco umí, tak omotat si vás kolem prstu. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Jenže pak vás potřebuje mít hlavně pod palcem. Proto to, čeho býval na začátu dostatek, na což jste si zvykli, začne být nedostatkovým a dost žádaným zbožím. Může jít o spoustu věcí, jako je sex, povídání si, chválení za vaše úspěchy… Najednou je všechno špatně a vy se lásky a pozornosti musíte doprošovat.
  5. Všechno děláte špatně. Aby uspokojili své ego, musí nejdřív oslabit to vaše. Do vztahu jste vstupovali jako silní a úspěšní jedinci. Teď jsou z vás neurotické trosky, které se bojí dát výpověď a jít za svými sny, a to jen proto, že doma nemáte nikoho, kdo by vás v tom podpořil. Narcisové vás chtějí mít dole v bahně. Teprve pak totiž můžou hrát prim.