6 neobvyklých věcí, které dělali lidé ve starověku a považovali je za normální

Eva Vogelová

Ve starověku považovali lidé za běžné věci ty, nad kterými dnes kroutíme hlavou. Přečtěte si o nich.

  1. Lékaři zjišťovali, zda jsou ženy těhotné, pomocí česneku

Když lékaři potřebovali zjistit, zda některá žena otěhotněla, použili na ně speciální techniku. Večer jim vložili česnek do vaginy a nechali je spát. Ráno za nimi opět přišli a čichli si k jejich dechu. Tvrdili, že pokud jejich ústa páchnou po česneku stejně jako jejich vagina, jsou gravidní.

  1. Za zabití kočky byl trest smrti

Lidé ve starověkém Egyptě uctívali kočky, byly pro ně posvátné. Věřili, že těm, kdo se o ně stará, přinesou štěstí. Obyvatelé Egypta měli svoji bohyně Bohyni Bastet. Ta byla vždy zobrazována s kočičí hlavou. Když v rodině zemřel domácí mazlíček, ke kterému tolik vzhlíželi, všichni truchlili. Oplakávání milovné kočičky obsahovalo i to, že si členové rodiny strhli dobrovolně obočí. Tělo malého zvířete bylo obaleno dřevěnou maskou, mrtvola kočky pak byla vložena do rodinné hrobky či na kočičí hřbitov. Pokud někdo bezcitně zavraždil toto roztomilé zvíře, byl okamžitě odsouzen k trestu smrti.

  1. Lidé ve starověkém Římě neměli doma záchody

Římané byli velmi čistotní lidé, ačkoliv to podle nadpisu tak nevypadá. Chodili se mýt a vykonávat své potřeby do veřejných lázní. Málokdo si mohl dovolit vlastnit doma WC, byl to luxus. Představte si, že jdete na velkou a vedle vás sedí na dřevěném otvoru ještě několik dalších lidí. To je noční můra.

Společné záchody

  1. Doktoři lidem vrtali do hlav díry, aby je zbavili nemocí

Mít ve starověku bolesti hlavy, záněty, infekce nebo horečky, raději si to necháme pro sebe. Lékaři totiž nemocné léčili drastickým způsobem. Vyvrtávali jim do lebek otvory. Věřili totiž, že jejich hlavu obsadil zlý duch. Potřebovali je nějak vyhnat. Zvláštní je, že někteří stateční takové drastické léčení přežili.

  1. Barvení vlasů olovem a sírou

Ženy toužily po kráse odjakživa, starověk nebyl výjimkou. Zkoušely si různými prostředky barvit vlasy. Napadlo je, že natrhají různé květiny, vyvaří je a obarví se jimi. To se jim moc nevedlo, protože barevný odstín na jejich vlasech vydržel jen krátkou dobu. V Římě a Řecku si barvily ženy vlasy různými chemikáliemi, např. olovem a sírou. Některé slečny z těchto experimentů měly zdravotní potíže. Tomu se nedivíme ani trochu.

  1. Otcové mohli zabít milence svých dcer

Hlava rodiny si mohla dovolit téměř všechno. Otec svojí dceři vždy sám vybíral vhodného manžela. Když ještě nebyla vdaná, nemohla s nikým nic mít. Pokud ji otec přistihl při sexu s nějakým mužem, měl právo ho zabít. Nikdo by mu v té době neměl za zlé, kdyby zabil i svoji ratolest. Pokud by však zabil pouze svoji dceru, mohl být trestně stíhán.

Témata: