8 chyb, kterých budete litovat dneska, zítra i pozítří

Lucie Bryndová

Přestože chybovat je lidské, jsou tady zkušenosti ostatních, které vám mají pomoci se podobným věcem vyvarovat. Na co si dát pozor, abyste za své jednání nepykali několik dní, let nebo dokonce celý život?

  1. Pocit nepostradatelnosti. Jste jediný člověk ve vaší firmě, který něčemu rozumí, a váš šéf vám dává jasně najevo, že jakákoli delší dovolená než prodloužený víkend nepřipadá v úvahu? Bouchněte do stolu a řekněte mu, že na dovolenou máte nárok nebo si najděte jiné zaměstnání. Tímhle tempem vám totiž život proteče mezi prsty a vy ani nemrknete.
  2. Ubližování druhým. Často si to nemusíte vůbec uvědomovat, ale stává se, že svým chováním můžete hodně ublížit svým blízkým. Než něco uděláte nebo někomu řeknete, raději si to pořádně promyslete. Mnohdy vám to totiž dojde až ve chvíli, kdy vám něco podobného udělá někdo jiný, a v ten moment bude už pozdě na omluvy.
  3. Snaha jít s davem. Máte tendenci poslouchat stejnou hudbu jako vaše okolí? Sledujete pravidelně influencery a cokoli si na sebe obléknou, musíte mít doma v šatníku také? Vydali se na nějaké pěkné místo na výlet a vy musíte vyrazit druhý den také? To, že je něco populární, přece neznamená, že je to nejlepší nebo že si nemůžete najít vlastní cestu. Snažte se více dělat věci srdcem a řídit se vlastními pocity.
  4. Strach s něčím skoncovat. Štve vás to v práci a neustále na ni jenom nadáváte? Máte vztah, ze kterého profituje jen váš partner, a vy se cítíte nešťastní? Bydlíte na místě, které se vám nelíbí? A kdo vás k tomu nutí? Zamyslete se nad sebou. To všechno jsou věci, které se dají změnit. Věřte, že by si to s vámi řada lidí na místě vyměnila, kdyby měla tu možnost. Tak seberte odvahu a vezměte věci do svých rukou.
  5. Riskování. Říká se, že risk je zisk. To může i nemusí být pravda. Pokud jste sami a nemáte za nikoho kromě sebe žádnou zodpovědnost, pak do riskantních věcí klidně jděte. Jediný, kdo za vaše rozhodnutí bude pykat, jste vy. Když se zachováte nezodpovědně a k tomu budete mít partnera a děti, bude to mít mnohem závažnější důsledky a z potěšení se stane vina.
  6. Vztah z povinnosti. To, že je přinejmenším normální mít s někým vztah, neznamená, že je nutné ho mít za každou cenu. Být s někým jen proto, abyste nebyli sami, a přitom danou osobu nemilujete, je dost žalostné. Nejen, že ubližujete sobě, ale hlavně svému partnerovi.
  7. Zbytečná hrdost. Umět odpouštět je sice výsadou silných jedinců, ale vy se to můžete naučit také. Zlobíte se za nějakou malichernost na vašeho kamaráda nebo kamarádku a přestali jste se s ním kvůli tomu bavit přesto, že se vám za to několikrát omluvil/a? Jestli o ni/něj nechcete navždy přijít, zamyslete se nad sebou a přestaňte být tak hrdý/á.
  8. Lhaní nejlepšímu příteli. Jestli už máte jakýkoli důvod někdy v životě někomu lhát, snažte se dělat vše pro to, aby to nebyl váš nejlepší přítel. Ve chvíli, kdy se to dozví, se vaše přátelské pouto rozpadne a už ho nikdy neslepíte dohromady.