8 nejlepších destinací, kam se musíte vydat, pokud milujete šnorchlování

Lucie Bryndová

Plánujete právě letošní dovolenou? Milujete objevování tajů a krás podmořského světa? Pak vám určitě přijde vhod několik tipů na ta nejkrásnější místa, kam se vydat šnorchlovat. Kde jsou ty nejkrásnější korálové útesy plné pestrobarevných mořských živočichů, které stojí za to prozkoumat?

  1. Palawan, Filipíny. Přestože se může zdát, že Filipíny mezi jedny z nejkrásnějších destinací pro objevování vodního světa patřit nemohou, opak je pravdou. Místní vody, ve kterých najdete okolo sedmi tisíc ostrovů, tvoří různorodý ekosystém plný dechberoucí divočiny. Při šnorchlování se můžete setkat i se žralokem velrybím. Na Palawanu patří k nejoblíbenějším záliv Honda Bay, útes Tubbataha či ostrov Cowrie.
  2. Ambergris Caye, Belize. Věděli jste, že se hned druhý největší korálový útes na světě skrývá ve výsostných vodách čtyř států Střední Ameriky? Je jím Mezoamerický útes dosahující úctyhodné délky až 1000 kilometrů a obdivovat jeho krásu můžete v Mexiku, Belize, Guatemale nebo Hondurasu. A právě u Ambergris Cay v Belize najdete ty nejlepší podmínky. Během šnorchlování se můžete ocitnout tváří v tvář nádherným rejnokům, úhořům a rybám snad všech možných barev. A to všechno v překrásných tyrkysových vodách Karibiku.
  3. Ilha Grande, Brazílie. Zhruba uprostřed cesty mezi Sao Paulem a Rio de Janeirem leží divoká příroda Illha Grande. V teplých vodách Blue Lagoon můžete plavat s mořskými koníky a nádhernými želvami a dalšími obyvateli mořského světa, kteří se zabydleli v řadě vraků, které jsou pozůstatkem bitev mezi piráty a Portugalci a zároveň žádanými potápěčskými cíli.
  4. Ostrov Komodo, Indonésie. Co nabídnout má i ostrov obřích ještěrek, a to zejména ve vodách, které obklopují Národní Park Komodo. K vidění je tu více než tisícovka druhů ryb, téměř na tři stovky druhů korálů nebo čtrnáct ohrožených druhů velryb. Na své si přijdou i milovníci delfínů nebo želv. A ano, k vidění jsou i žraloci.
  5. Eil Malk, Palau. Na východ od Filipín leží republika Palau. Tuto zemi tvoří neuvěřitelných 340 ostrovů, z nichž nejkrásnější je ostrov Eli Malk. Na něm se nachází deset mořských jezer, ale pouze jediné jezero přístupné pro šnorchlování, a to Jellyfish Lake, ale rozhodně stojí za to si sem udělat výlet. Čekají vás miliony zlatých medúz. Pokud milujete divočinu a chcete si odpočinout od výdobytků dnešní civilizace, pak pro vás bude Eli Malk dovolenou snů.
  6. Galapágy, Ekvádor. Ať už se rozhodnete prozkoumat přírodu na souši či pod vodou, na Galapágách si rozhodně přijdete na své. Ostrov, který je domovem leguánů, patří mezi nejvzácnější klenoty planety. Žijí tady želvy sloní, lachtan galapážský, tučňáci galapážští, tuleni a řada dalších živočichů, které jinde na světě nenajdete. Ne nadarmo místní fauna a flóra uchvátila také Charlese Darwina, který na základě jejich pozorování představil svou teorii přirozeného výběru.
  7. Velký ostrov, Havaj. Celé havajské souostroví je plné perfektních míst pro šnorchlování, ale ten největší ostrov nabízí mnohem více. Vydejte se po stopách kapitána Jamese Cooka do podmořského parku v zátoce Kealakekua a užijte si plavání s delfíny, želvami a tropickými rybami.
  8. Buck Island, St. Croix, USVI. Jihovýchodně od Portorika leží jeden z Britských Panenských ostrovů – St. Croix se svým dechberoucím útesem Buck Island Reef u severovýchodního pobřeží. Pokud hledáte místo téměř nedotčené turisty s překrásnými písečnými plážemi, je pro vás St. Croix tím pravým. Vydejte se sem mezi dubnem a srpnem, kdy je tady voda nejklidnější a nejčistší a užijte si překrásné šnorchlování.