Amy Macdonald vstoupila potřetí do stejné řeky

petradamek

Na Amy Macdonald je vcelku dobře poznat, že hudbu, kterou dělá, dělá opravdu ráda. Obě její desky totiž zněly úplně stejně a tento trend pokračuje i na aktuální Life In a Beautiful Light. Jednoduché poprockové písničky s příměsemi folku a country se docela dobře poslouchají, jinak ale ničím nepřekvapí.

Byl to tehdy jako příběh jako z pohádky. Mladá dívka si koupí za peníze na cukrátka kytaru, nahraje doma pár písniček a naivně je pošle do světa. Kolik už takových bylo? Jenže u Macdonaldů telefon opravdu zazvonil, smlouva byla na stole, zakrátko debutová deska This Is the Life (recenze) a ve finále přes tři miliony prodaných kopií. Chyběl už jen Richard Gere a jeho stříbrný Lotus.

Zdá se, že usměvavá zpěvačka Amy Macdonald si svoji pohádku v překrásném světle žije i po pěti letech, vždyť ve svých čtyřiadvaceti letech je už poměrně dobře zavedenou značkou. Možná právě z toho pramení její neochota cokoliv na svém projevu měnit. Amy napíše tucet písniček, ve studiu k nim s producentem přidá trochu bicích, basy a elektrických kytar, tu a tam piano, jinam zase smyčce či dechy, místy i trochu pompéznosti a nová deska jako přes kopírák je na světě.

Poslechněte si Amy Macdonald v YouRadiu

Life In a Beautiful Lie se jako celek sice příjemně poslouchá, ale většina písniček je příliš jednotvárná. Chybí jakýkoliv moment překvapení, drobný experiment, vlastně cokoliv nečekaného. Dvanáctka skladeb tak propluje kolem posluchače, aniž by zanechala hlubší otisk. A bohužel nenabízí ani prostor, kde by Amy mohla naplno rozehrát svůj nádherně sytý hlas.

Malé překvapení se koná jen jednou, v úvodní skladbě desky 4th Of July. Kdo by čekal, že rodilá Skotka bude oslavovat nejvýznamnější americký svátek? Možná za tím stojí snaha konečně pořádně prorazit za Atlantikem, kde je její úspěch zatím jen průměrný. A trefa! Dokážu si představit, že téma Dne nezávislosti (byť je text o lásce) Američany osloví a nejedna hospodyňka si při jejím poslechu začátkem července (třeba při přípravě krocana) podupávala nožkou.

Poslechněte si 4th Of July

Další zajímavé momenty však album postrádá. Můžeme vyzdvihnout pěknou melodii u stejnojmenné Life In a Beautiful Light či The Furthest Star, západním country načichlou Pride nebo jedinou baladickou a přece jenom lehce vybočující skladbu Left That Body Long Ago. Na druhé straně tu však najdete i vatové vycpávky; hned tři poslední kousky by desce nijak nechyběly.

Amy Macdonald - Life In a Beautiful LightRok trvající dobíjení baterek, jež si Amy naordinovala po posledním náročném turné, jí jistě prospělo, ale větší jiskru její tvorbě nepřineslo. Zda-li zpěvačka dokáže překvapit aspoň naživo, se můžete přesvědčit na Open Air Festivalu, kde se v srpnu představí jako jeden z headlinerů.

Amy Macdonald – Life In a Beautiful Light
Vydavatelství: Universal
Celkový čas: 45:40
Seznam skladeb: 4th of July, Pride, Slow It Down, The Furthest Star, The Game, Across the Nile, The Days Of Being Young and Free, Left That Body Long Ago, Life In a Beautiful Light, Human Spirit, The Green And the Blue, In the End /Two Worlds

Témata:,