Čím si děláte život zbytečně složitější?

Eva Vogelová

Život by byl mnohem jednodušší, kdybyste si sami nepřidělávali zbytečné starosti. Neberte ho tolik vážně a nedělejte si hlavu z maličkostí. Uvědomte si, čím si ho děláte složitějším, a přestaňte s tím.

Strachujete se o svoji budoucnost

Dívat se do budoucna je dobré, ale neměli byste to přehánět. Můžete si stanovit budoucí cíle, ke kterým můžete směřovat už nyní. Tohle má opravdu smysl, ale je zbytečné se klepat strachy kvůli tomu, že nevíte, co s vámi za pár let bude. Můžete být na tom lépe, nebo naopak hůře než teď, ale nemá smysl nad tím uvažovat. Zbytečně tím plýtváte energií a máte z toho úzkost. Řešte věci, kterými je potřeba zabývat v současnosti.

Představujete si vždy jen to nejhorší

Cokoliv vám přijde do cesty, vnímáte to jako katastrofu. Představujete si, že všechno špatně dopadne. Dostanete novou práci, ale neradujete se. S předstihem se bojíte, že váš šéf bude nelidská stvůra, budete ve stresu a nepůjde vám to od ruky. Měli byste to brát tak, že poznáte nové lidi, získáte další zkušenosti a bude vás to bavit. Bohužel to možná vnímáte opačně. Onemocníte chřipkou a bojíte se, že z toho budete mít rakovinu. Tímto způsobem si ze života děláte horor. Většinou situace nedopadnou tak černě, jak si je představujete.

Srovnáváte se s ostatními

Když se srovnáváte s ostatními, trpí vaše sebevědomí. Každý člověk má svoji vlastní cestu. Pokud je někdo v něčem lepší než vy, pravděpodobně nevíte, kolik do toho dal úsilí a času. Možná mu to jde lépe, protože tomu obětoval úplně všechno nebo měl pro zlepšení svého výkonu lepší podmínky než vy. Srovnávání s ostatními lidmi je základ neúspěchu. Měli byste se snažit o to, abyste překonávali pouze své limity. Pokud na sobě budete pracovat a uvidíte, že jste v tom lepší než dřív, máte vyhráno.

Zadržujete v sobě vztek a křivdu

Někdo vám ublížil a vy k němu nemůžete přestat cítit nenávist. Možná šlo o někoho blízkého, kdo vás zradil nebo o někoho úplně cizího, kdo vám třeba vykradl byt. Když se to stalo, musel to být pro vás šok, ale už od té události uplynul nějaký čas, ale vy se tím neustále trápíte. Nemáte to smysl, protože minulost nezměníte. Patrně každý člověk byl někdy v životě někým zrazený nebo podvedený. Odpusťte mu a nechte to plavat. Nic s tím už nejde dělat. Vztekem a nenávistí ubližujete hlavně sami sobě.

Očekáváte od života velké věci

Raději se zbavte svých nesmyslných očekávání. Myslíte si, že budete za pár let milionáři, najdete skvělou práci a ulovíte dokonalého partnera? Může stát cokoliv, ale raději se držte při zemi. Váš život nakonec nemusí být jedna velká jízda, ale nuda s minimem financí a nefunkčním partnerským vztahem. Nelze předpovídat, co bude v budoucnu, ale měli byste se připravit na všechny možnosti. Dívejte se na svět reálně a nelétejte ve snech. O to více budete překvapení, když se vám něco velikého podaří. Pokud budete mít velká očekávání, která se nevyplní, budete velkou část života zklamaní a frustrovaní. Najděte si zlatou střední cestu. Nevnímejte váš život jako jednu velkou katastrofu, ale ani nežijte v přehnaných představách.