Dredaktorka Pavla bloguje: Platí rovnice „Samozřejmě. Ale možná…“?

Pavla Gabrhelíková

Můj oblíbený komik Louis C.K. má stand-up, který mě donutil k zamyšlení. Je to tom, jak se všichni tváříme, že jsme na pohodu, hodní, nikdy bychom nepraštili děcko do ksichtu atd. Ale každý z nás má dvě tváře.

A ty krásně definuje Louisova rovnice “Samozřejmě, že… Ale možná…”. Její první půlka je ta naše stránka, kterou rádi vystavujeme na odiv, ta, které chceme sami věřit. Druhá, ta horší, dává často smysl, ale projevit se ji zdráháme. Líbí se mi právě to, že se Louis ve svých stand-upech nebojí zajít daleko a všechno nechutně přehánět, aby vynikla pointa. Například:

SAMOZŘEJMĚ, že musíme pomáhat lidem trpícím cukrovkou, umět jim dát první pomoc a pojišťovna jim musí hradit inzulín. ALE MOŽNÁ prostě v případě, že vás může zabít kousek sušeného ovoce, zasloužíte smrt.

SAMOZŘEJMĚ, že studovat je super, nejlepší investice, poznávat kontext událostí, učit se od mnohem chytřejších. ALE MOŽNÁ je vám to vlastně úplně k prdu v republice, kde většina věří tomu, co se říká v televizi. Budete jenom víc nas*aní, protože porozumíte tomu, co se kolem vás děje. Nikdo vám navíc za vaše tituly nezaplatí. Nakonec můžete maximálně začít učit další duté hlavy.

Tak ochutnej, Louisi, vlastní medicínu. SAMOZŘEJMĚ že je tvůj humor postavený na duševní rozpolcenosti, že je na něm super právě to, že si děláš srandu sám ze sebe a jsi až příliš upřímný. ALE MOŽNÁ by ses měl i přesto držet na uzdě. A možná bys neměl vytahovat péro na ženský jenom proto, že můžeš…

Takže Louisi, SAMOZŘEJMĚ, že jsi jeden z nejlepších stad-up komiků na světě. ALE MOŽNÁ jsi taky jen prachsprostý zbabělec, protože se schováváš za své stand-upy… Spíš určitě. A lidi s cukrovkou nezaslouží smrt. A jasně, že vzdělání dává smysl. A tvář máme všichni jen jednu. A ne MOŽNÁ, ale SAMOZŘEJMĚ je důležitější spíš to, abychom se každé ráno na ni dokázali podívat do zrdcadla a nepozvracet se.