Dva herci v jedné roli aneb když se vám postava změní před očima

David Šohaj

Znáte to – sledujete oblíbený seriál nebo filmovou ságu, a stačí situace, kdy se změní dabér některé z postav, a je po zážitku. Na jeho český hlas jste byli tak dlouho zvyklí – a najednou je všechno jinak. Stalo se to například u Simpsonových, a to dokonce hned několikrát. Co když se ale změní herec? Dovedete si to vůbec představit? Ano, opravdu i takové případy známe.

James Bond

Hollywoodské příběhy o nejbrilantnějším tajném agentovi Velké Británie jsou tím nejlepším (a samozřejmě i nejznámějším) příkladem tohoto fenoménu. Tohoto nepoučitelného svůdníka a žoldáka s právem zabíjet si během let zahrála celá řada více či méně slavných herců. Mezi fanoušky ságy existuje dokonce i konspirační teorie o tom, že James Bond je pouze jakési kódové označení a agentova identita se postupně mění. Na tu ale teď na chvíli zapomeňme. První bondovka Dr. No z roku 1962 nám v roli Bonda představila legendárního Seana Conneryho, který se do role vrátil ještě v letech 1963-1967 – a potom ještě v letech 1971 a 1983. Bonda si dále zahráli David Niven, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a nakonec Daniel Craig, kterého v roli vídáme dodnes. Jednotliví herci si přitom nejsou ani zrovna podobní. Ale zvykli jste si, ne?

Vito Corleone

Legendární Kmotr z pera spisovatele Maria Puza se dočkal jedněch z nejlepších filmových adaptací všech dob. Ve stejnojmenném filmu Kmotr z roku 1972 si hlavní postavu zahrál neméně fenomenální Marlon Brando. A jeho výkonu zkrátka nebyla co vytknout. Doslova každé slovo, které vysloví, patří ke zlatému fondu světové kinematografie. O Brandovi bylo vždy veřejně známo, že je s ním jako s hercem i člověkem docela těžké pořízení. Režisér Francis Ford Coppola to s ním ale zvládnul na výbornou. Když ale bylo pro film Kmotr II třeba sehnat někoho, kdo by si Vita zahrál v mladých letech, nastal nemalý problém. Kdo by si troufnul se vůbec pokoušet vyrovnat neporazitelnému Marlonu Brandovi? Ale vida, někdo se našel – a byl to Robert De Niro. Tím vůbec poprvé ve filmových dějinách nastala situace, kdy za jednu roli dostali dva špičkoví herci Oscara.

Sherlock Holmes

Snadné to na filmovém plátně neměl ani legendární detektiv Sira Arthura Conana Doylea. Poprvé se postava Sherlocka ve filmu objevila už v roce 1900, v krátkém zpracování, ke kterému napsal scénář dokonce sám Doyle. Hercova totožnost je dodnes neznámá. Už v roce 1914 potom spatřilo světlo světa první zpracování Psa baskervillského. Vzniklo v Německu a detektiva si v něm zahrál Alwin Neuß. Během let potom vzniklo více než padesát dalších zpracování Sherlockových případů a nepočítáme seriálovou tvorbu. Pokud jde o slavné herce, najdete tady jména, jako jsou John Barrymore, Basil Rathbone, Christopher Lee, Jeremy Brett, Ian McKellen nebo nejnověji třeba Robert Downey Jr. Na tomto místě ale musíme dodat, že moderní Sherlock už pro nás trochu ztratil tu okouzlující image, kterou jsme si zamilovali.

Tyhle tři postavy v tom samozřejmě nejsou samy. Jen vzpomeňme třeba na Hannibala Lectera nebo Obi-Wana Kenobiho ze Star Wars. A svět se točí dál.

Témata:, ,