Hankovy štěky: Strašák jménem kastrace

Pavla Gabrhelíková

Je tu jaro! A se vším všudy! Příroda se probouzí, fenky hárají a psi šílí. Mně tedy teď dává dost zabrat ta čuba odvedle. Nejraději bych jí vyprášil kožich, jestli mi rozumíte… Měla by mě kvůli tomu nechat panička vykastrovat?

Konečně jsem pochopil, co se skrývá za děsivým slovem kastrace, a začal si všímat, že těm psům, co mě míň štvou, vzadu pod kakacím otvorem nic neplandá. A fenky, se kterými dokážu být v klidu, nehárají, jak je rok dlouhý. Přemýšlel jsem, proč jim to páníčci udělali, a byl rád, že to panička neudělala mně.

Pak jsem si ale uvědomil, jak se někteří kámoši chovají, když zavětří hárající fenu. A jejich páníčkům jsem nezáviděl. Dokážou podhrabat plot na zahradě, rozkousat celé dveře nebo vzít čáru na procházce. Jsou jako smyslů zbavení! Někteří jsou kvůli přebytku hormonů dokonce zlí na své páníky. Kastrace to někdy napraví, někdy ne, ale pokud to má alespoň stín šance, asi by se to mělo zkusit. U fenek ani nemluvím! Kolik jich, chudinek, umírá na rakovinu dělohy, i když kastrací se tomu dalo předejít.

Já jsem docela na klid. Jako – voňavá čuba mě taky trochu rozhodí, někdy dokonce upustím balónek! Ale nějaké velké kroky k tomu, abych se k ní dostal, podnikat rozhodně nebudu. Myslím, že díky tomu jsem o své královské klenoty ještě nepřišel.

Kastrace je dobrá věc hlavně kvůli tomu, že je nás, psů, na světě moc. Útulky praskají ve švech, a i přesto jsou někteří majitelé čubiček posedlí myšlenkou: “Ona je tak hodná, že musí mít děti.” Nebo ještě líp: “Fenka alespoň jednou za život musí mít štěňata.” Co je to za blbost? Vy taky musíte mít děti, abyste byli naživu? Pochybuji. Pak se o nás lidi nejsou schopní postarat a my umíráme za mřížemi útulku. Opuštění a sami.

Říkáte, že příroda si to má zařídit sama? Páni, tak to byste mě rozštěkali! Vždyť jste nám ji, chudinku, už tak zdrancovali a nás tak přešlechtili, že starost o ni i nás psy padá na vaši hlavu. Mláďata jsou fajn, mám je všechny rád, fakt. Ale než si necháte obskočit fenku, podívejte se, kolik takových jako ona, čeká v útulku na nové majitele. Možná si to s tou kastrací ještě rozmyslíte.