Hankovy štěky: Trápení má jméno uši

Pavla Gabrhelíková

Stříhá uší i ocasů, takzvané kupírování, je opředeno mnoha fámami. Od roku 1993 je u nás zakázané. A co to znamená? Že kdybych měl střižené uši, nepustí mě na cvičáku ke zkoušce a ani na výstavu. Lidé k němu ale v minulosti měli hned dva důvody - estetické a praktické.

Ty estetické mi hlava moc nebere. Jakože řežete do štěňátka jenom proto, aby z něj vyrostl pes s drsnějším vzhledem? Někteří chovatelé si kvůli tomu nechávají dovézt pitbula ze zahraničího chovu. Ale s takovou pověstí, jakou máme, si nejsem moc jistý, jestli potřebujeme vypadat drsněji…

Druhým důvodem byly psí zápasy. Já jsem se žádných takových nikdy sice nezúčastnil, ale je pravda, že když mi fenka vysvětluje, kam nemám strkat svůj zvědavý jazyk, jako první mě chytne za ucho. Jsou tak heboučká a plandavá, že jsou oblíbeným cílem i pro kočky. Za ty čtyři roky na světě už je mám pěkně oždibrané.

Byl jsem u toho, když se panička ptala některých páníků, proč nechali psovi střihnout uši. Říkali jí, že to bylo kvůli chronickým zánětům uší a mají na to papír od veterináře. Tsss! To určitě! Jenže v zimě 2017 pochopila, že to možná nebyla jen falešná záminka.

Zimní měsíce mě totiž ztrestaly opakovaným zánětem oušek. Začalo to jedné listopadové noci. Nemohl jsem vůbec spát, protože mě svědila tak, že bych si je nejraději ustřihl sám! Panička se mnou byla vzhůru, škrabkala mě v útrobách ucha prstíkem a druhý den mě vzala na veterinu. Nikdy mi tam nic neprovedli, tak jsem ochotně šel. Ale pak mi každý týden strkali do uší vatu a nějakou vodičku. Po dvou měsících pravidelných náštěv jsem proti vstupu do ordinace silně protestoval.

Nakonec pan veterinář paničce řekl, že se moje uši nečistí samy – jako uši ostatních pejsků. Takže mi je musí doma pořádně čistit ona. Kdykoliv se přiblíží k té proklaté skříňce s peanem a ušní dezinfekcí, jdu se schovat. Marně, panička mě vždycky najde. Mrskám se a dezinfekce už je samozřejmě po stěnách i na potahu sedačky. Ale pořád věřím, že mi kvůli tomu neustřihne uši. Přes léto totiž problémy s ušima končí a začínají problémy s tlapkami. A ty mi neustřihne určitě.