Jak dlouho žijí kočky a co dělat, aby s vámi byl váš chlupáček co nejdéle?

Pavla Gabrhelíková

Každý doufá, že s ním jeho milovaný domácí mazlíček bude co nejdéle. Kočky mají sice devět životů, ty ale někdy uplynou ve velice krátké době. Ale nemusí tomu tak být.

  1. Jak dlouho? Výdobytky moderní doby drží déle naživu nejenom lidi, ale i zvířata. Proto vůbec není vyloučené, že se vaše kočka dožije dvaceti let. V některých případech dokonce dvacítku i překročí, a to jen díky tomu, že má dobrý genetický fond, který majitel podpořil kvalitní péčí.
  2. Venkovní vs. domácí kočka. Venku je příliš mnoho nebezpečí na to, aby se tu vaše kočka dožila vysokého věku. Číhají tam na ni jedy, infekce, kola aut a predátoři. Pokud ji ven nepouštíte, bude s vámi déle. Jestli je šťastnější kratší život na svobodě nebo delší ve zlaté kleci, toť otázka.
  3. Kvalitní krmivo. Pokud byste se živili jen fastfoodem, nemůžete očekávat, že budete zdraví a vitální na dlouhou dobu. A u koček je to stejně. Čím kvalitnější krmivo, tím delší život.
  4. Dostatek vody. I když má vašekočka neustále plnou misku, je možné, že nepije dost. Dá se to ale podpořit speciálním krmivem. Kočky jsou velmi citlivé na ledviny. Proto se poraďte s veterinářem a zjistěte, jestli je všechno v pořádku, případně jak do své kočky dostat víc vody.
  5. Kastrace. Ať se vám to líbí nebo ne, je vědecky dokázané, že kastrace kočkám prodlužuje život. Je prevencí rozvoje smrtelných onemocnění (jako je například rakovina) a zbaví kočky nepříjemných pudových návyků (jako je značkování).
  6. Prostředí. Kočka se doma ráda cítí jako v kočičím království. Pokud jste si ji jednou pořídili, tak jí tento pocit nezapomeňte dopřát. Obklopte ji škrábadly, hračkami a samozřejmě svojí přítomností.
  7. Zuby. Je nesmírně důležité pečovat o kočičí zuby. Často právě ty mohou být příčinou brzké smrti. Většina koček starších tří let trpí určitým stupněm zubního onemocnění. Proto pokud vaší kočičce zapáchá z tlamy, neváhejte, a běžte s ní na veterinu. Poradí vám, jak udržet její zuby zdravé.
  8. Návštěvy veterináře. Nejezděte na veteirnu jenom, když se něco stane. Nechte svojí kočce průběžně testovat ledviny a kontrolovat její zdravotní stav. Pokud by se u ní rozvíjelo nějaké závažné onemocnění, začnete s léčbou včas.