Jak se rychle zbavit nepříjemné únavy?

Eva Vogelová

Velká únava snižuje během dne váš výkon, který potřebujete na plnění povinností. Nenechte se zničit vyčerpáním a postavte se mu. Poradíme vám, jak na to. Minimálně jedna z následujících možností vám určitě alespoň trochu pomůže.

Pusťte si do místnosti čerstvý vzduch

Pokud většinu dne sedíte v práci či ve škole ještě s dalšími lidmi, v místnosti se snadno vydýchá vztah. Otevřete všechna okna, aby k vám proudil dostatek vzduchu. Na chvíli vyběhněte ven, abyste se ho mohli nadýchat dostatečně. Při velkých vedrech je to trochu problém, protože tělo se dokáže snáz probudit z únavy v nižších teplotách.

Hodně pijte

Během velké únavy vypijte několik sklenic vody za sebou. Trochu vás to probere, ale musíte pít často neustále, abyste udrželi při práci či výkladu ve škole dostatečnou pozornost.

Dejte si studenou sprchu  

Studená sprcha pro zahřáté tělo znamená šok. Probere vás to hned, ale ještě nějakou dobu pod ledovou vodou vydržte, aby to mělo větší účinek. Budete se cítit příjemně a únava vás už nebude obtěžovat.

Rozpusťte si magnesium ve sklenici vody

Magnesium nepomáhá jen na zmírnění křečí, ale i na únavu a stres. Kupte si hořčík v šumivých tabletách, které nechte rozpustit ve vodě. Vypijte sklenici s magnésiem naráz a po chvíli ucítíte příval energie. Ten však bohužel vydrží zhruba jen hodinu. Můžete vypít zhruba dvě až tři rozpuštěné tablety denně s větším časovým odstupem.

Zacvičte si jógu

Jóga je velmi zdravé cvičení. Protáhnete během ní svaly, které v běžném životě moc nepoužíváte. Zklidňuje mysl a probere vás z nepříjemné únavy. Zajděte si na několik prvních lekcí s lektorem a poté už budete moci nějaké pozice cvičit sami podle toho, kdy zase budete pociťovat únavu.

Dělejte činnost, která vás baví

Pokud vás něco opravdu baví, budete to dělat rádi i ve chvíli, kdy jste unavení. Někoho třeba naplňuje poslouchání hudby natolik, že má najednou více energie. Najděte si nějakou činnost, která tohle s vámi udělá také.

Dodržujte pravidelný režim spánku

Nedodržujete spánkový režim a cítíte se každý den unavení? V tom případě si musíte být vědomí toho, že sami sobě škodíte. Ideální doba spánku je osm hodin. Pokud spíte jen šest hodin nebo ještě méně, nemůžete se divit, že druhý den ráno v práci či ve škole usínáte. Každý den byste měli jít spát ve stejnou hodinu. Ve chvíli, kdy si stabilizujete spánek, únava už nebude tak nezvladatelná.

Vyběhněte si schody

Když jste unavení, potřebujete, aby se vám v těle rozproudila krev. Dejte si pauzu od činnosti, kterou právě děláte a jděte si vyběhnout schody. Dejte do toho všechno, tím zmobilizujete tělo, které se doposud nejspíše moc nehýbalo. Okysličí se vám mozek, uvolní se endorfiny a postupně ucítíte příval nové energie. Překonejte svoji lenost a díky tomu se budete cítit lépe.

Na půl hodiny si zdřímněte

Pokud je vaše únava už vážně neúnosná, nebraňte se krátkému spánku. Zdřímněte si na třicet až čtyřicet minut a po vzbuzení se budete cítit mnohem lépe. Není na tom nic špatného, když si během dne odpočinete. Poté budete moct odvádět lepší výkony v práci či ve škole. Pokud je to možné, natáhněte se někde během obědové pauzy.