Je vaše kočka levák nebo pravák? Vědci odhalili, co to pro ni znamená

Pavla Gabrhelíková

Vědci z Královské univerzity v Belfastu prováděli zkušební testy, které měly za úkol prokázat, jestli kočky preferují pravou nebo levou stranu těla. Zatímco většina z nás má dominantní pravou stranu těla, u koček se nic takového neprokázalo. Zato se objevila jiná, mnohem zajímavější spojitost s preferencí pravé nebo levé tlapky.

Experimenty zkoumání preference strany probíhaly na kočkách samozřejmě bez toho, aby se šelmičkám ublížilo. Musely pouze v prostředí laboratoře plnit různé úkoly. Při tomto výzkumu ale zvolili vědci trošku jinou taktiku – kočky ponechali v jejich domácím prostředí, což bylo technicky i časově mnohem náročnější.

Hlavní náplní bylo pozorování koček při běžných činnostech. Takže například to, jakou tlapkou shazují vázy z poličky nebo na které straně spí. K testu posloužilo 24 samců a 20 samic. Všechna zvířata byla kastrovaná.

Kočky jsou většinou pravačky

Výsledek popisuje odborný článek z Animal Behaviour. Velká většina koček ukázala, že skutečně má stranu, kterou preferuje, a to při natahování po jídle nebo chůzi ze schodů. Vědci došli k závěru, že u samice kočky je mnohem větší pravděpodobnost, že bude pravačka, samci naopak preferují spíše levou stranu.

Díky tomu jsme zase o kousek blíž k odhalení tajemství chování domácích zvířat. Proto budou ve výzkumu vědci pokračovat. Výsledky neslouží jen k tomu, aby majitelé koček poznali, jestli mají doma praváka nebo leváka. Vědci mají podložené náznaky toho, že prefence strany může souviset s tím, jak se zvířata dokážou vypořádat ze stresem.