Proč nás kočky ignorují?

Pavla Gabrhelíková

Narozdíl od psů, nejsou kočky svým vývojem ovlivněny lidským kontaktem natolik, aby byly povinny přijít na povel. To ovšem neznamená, že o interakci s lidmi nestojí.

Každá kočka je jiná. Některé mají lidskou společnost rády více a některé méně. Některé by bez lidského kontaktu umřely na nedostatek lásky, některé by naopak umřely, kdyby se musely od rána do večera mazlit. Ale dá se vůbec dělat něco s tím, aby nás přestaly tak okázale ignorovat?

Jistě že dá. Kočky se dají dokonce vycvičit. Můžete je naučit slyšet na jméno nebo dokonce i povel sedni. Existují plemena, která mají vyloženě psí povahu. Nicméně pokud za vámi samy nepřijdou, měli byste jim dát pokoj. Nejsou ale tak nespolečenské. Dokonce si vynalezly způsob, jak s námi komunikovat. Říká se mu mňoukání. A kdyby nestály o navázání „rozhovoru“, určitě by to nedělaly.

Berte to tak, že ne vždy je kočka v náladě na sociální interakci. Můžete být například poblíž věci, ze které má nepříjemný pocit, jako je třeba rozprašovač. Nebo slyší odněkud blížící se nebezpečí, tak mu přece nepoběží naproti, byť by to znamenalo, že se s vámi pomazlí. Nebo se prostě rozhodla, že venku uloví myš a kontaktem s vámi by jenom ztrácela čas.

Zkuste si představit, že vás někdo pozve na pizzu, ale vy máte chuť na čínu. Tak přesně tak je to s kočkami a jejich kontaktem s námi. Rozhodně si nemyslete, že vás nemá ráda!