Co dělat, když se vám ztratí kočka?

Pavla Gabrhelíková

Když se ztratí zvířátko, je to vždy nemilé. Máme pro vás sedm kroků, jak v takovém případě postupovat. A nezapomínejte, že naděje umírá poslední!

  1. Brzo ráno a pozdě večer. Hledejte ideálně od setmění do půlnoci a ráno zhruba od svítání. V tuto dobu ulice utichnou a vystresovaná kočka posbírá odvahu, aby šla za známým hlasem. Choďte po okolí a volejte její jméno. Taky pořádně nastražte uši, jestli neuslyšíte slabé mňoukání. Dívejte se pod auta, na střechy i na stromy.
  2. Miska s jídlem. Noste s sebou misku s granulemi a hrkejte s ní. Váš hlas ji možná nepřiláká, obzvlášť, pokud jde o bytovou kočku, ale vidina plné misky ano. Dejte taky na místo, kde se ztratila, misku s vodou.
  3. Čím dřív, tím líp. Každým dalším dnem je méně a méně pravděpodobné, že se vám kočička vrátí. Bohužel. Proto do jejího hledání investujte v první dny co nejvíce energie.
  4. Roury a schovky. Je taky dost možné, že vaše kočka někam zapadla a teď nemůže ven. Dívejte se do každé díry, vysoko i nízko, není vůbec vyloučené, že se zasekla například v okapu.
  5. Silnice. Kočky mají sice devět životů, ale při přejetí autem nebo kamionem jí k přežití nestačí. Koukejte se proto i na silnice a zkuste kontaktovat myslivce. Je možné, že ji zastřelili jako škodnou.
  6. Ptejte se. Zavolejte na úřad, do útulků v okolí a oslovujte sousedy i pejskaře s dotazem, jestli kočku náhodou neviděli. Kontrolujte facebookové skupiny svého města či vesnice, i skupiny reportující o ztracených zvířatech. Dobrý nápad je i vylepit po okolí plakáty s barevnou fotkou vaší kočky. Nezapomeňte na sebe uvést telefon a e-mail.
  7. Dejte tomu čas. Pokud jde o velmi plachou kočku a někde jste ji zahlédli, nežeňte se za ní, protože vám znovu uteče. Přilákejte ji co nejblíž k misce s granulemi nebo masem a vyčkávejte. Pokud znovu uteče, dejte příště misku do klece na odchyt (tu vám vypůjčí v některém z oslovených útulků).