Káčin zápisník: 5 věcí, co s vašim životem udělá Suchej únor aka měsíc bez chlastu

Kateřina Horáková

Suchej únor je taková věc, která se posledních pár let děje nejen u nás, ale i ve světě. Tohle společenství chlastá tak moc, že potřebuje mezinárodní akci, během který na měsíc nuceně vypustí alkohol, aby se k němu pak zase hezky rychle vrátila. Jako abstinující alkoholik vám řeknu, co s váma takovejhle drastickej krok udělá.

Alkohol je špatnej. Pardon, ale je to tak. Jste po něm oteklý, hloupý, depresivní a bez peněz. Někdo ho zvládá líp, někdo hůř. Já patřim do tý skupiny, kterou ještě velmi nedávno dělil malej panák od totálního dna, takže jsem, co se chlastu týče, docela radikální a myslim, že si to můžu dovolit.

Každej, kdo pití z vlastního rozhodnutí třeba jen omezí, má moji plnou podporu, páč to není lehký. Co ale zacenit nemůžu, je tzv. Suchej únor. Za prvý, pokud potřebujete takovouhle srandu, abyste vydrželi 4 týdny nepít, tak jste úplně stejný alkáda jako já. A za druhý, když jste člověk zvyklej chodit pravidelně kalit a z ničeho nic to na měsíc utnete, přinese vám to spíš negativní výsledky. Věřte mi.

  1. Spánek důchodce

S nepitim se vám zlepší spánek, což ale taky znamená, že začnete chodit do postele klidně v deset, vzbudíte se ve čtyři a už nezaberete. Není to tak skvělý, jak se zdá. Neni to vůbec skvělý.

  1. Sociální fóbie

Není nic horšího než trávit několikahodinovej mejdan s nalitejma lidma, když vy jste úplně střízlivý.

  1. Bezsexuální hostinskej

Najednou zjistíte, že bez alkoholu se dost těžko seznamuje, naopak ostatní, co alkohol pijou, jsou pro vás, abstinenta, o dost míň atraktivní. Pokud nemáte doma jistotu styku, je mi líto.

  1. Absťák

Jestli jste zvyklý chodit třeba 4x týdně na pivko a 1x na velkej mejdan, přesně za tři tejdny vám odjede euforie a egomaniakální pocit, že jste lepší člověk, a začnete mít strašnou chuť se napít. Buď to neuděláte a bude vám nedobře, nebo to uděláte a budete mít výčitky.

  1. Najdete si něco jinýho

Bez cukru z alkoholu budete nutně potřebovat cukr z limonád nebo sladkostí, což není nic moc. Taky se dost možná víc rozkouříte nebo si začnete kousat nehty. Prostě se najde něco jinýho, čim budete zaplašovat úzkost a nudu.

Úplně abstinovat má rozhodně smysl, ale ve chvíli, kdy jste tak fakt niterně rozhodnutý, že se to stává vašim životnim stylem. Nemusíte bejt zrovna všeobecně známý pro superschopnost vyžahnout flašku slivovice za půl minuty, abyste v týhle společnosti byli jako nepiják za exota. Bez pití máte bystřejší mysl a víc volnýho času a najednou nevíte, co s nim, takže myslíte na blbosti. Moc nechodíte ven, jste pořád docela dost unavený, důkladněji si vybíráte akce, protože když půjdete někam, kde to bude blbý, nezažehnáte to pár drinkama. Dost možná vám taky odpadnou nějaký ty kámoši, který bez chlastu prostě nezvládnete.

Není to nic, co si můžete zajet za měsíc, takže s největší pravděpodobností, pokud se do Suchýho února pustíte z touhy jít s davem, se zlejete jak dobytci hned 1. 3. a reálně se ve vašem životě nezmění vůbec nic. Má pak teda smysl se vůbec trápit? No já to řeknu otevřeně. Nemá.