Mají kočky rády hlazení na břiše?

Paga

Co to pro kočky znamená, když se od vás nechají hladit na bříšku? Máme odpovědi.

Kočky, stejně jako ostatní zvířata, používají tělo a zvuky ke komunikaci jak s ostatními zvířaty, tak s námi lidmi. Tím vyjadřují nálady, požadavky a potřeby. Konkrétně k tomu používají oči, uši, srst, postavení těla a ocas. Abyste zjistili, jaký názor má vaše kočka na hlazení na břiše, pojďme si nejdřív představit nejzákladnější vysílané signály.

Útok!

Uši nastražené vpřed jako dva radary typicky znamenají štěstí, zvědavost, pohodu, zatímco uši položené vzad znamenají podrážděnost nebo strach, což může vést až k agresivnímu chování. U kožíšku je to zase přesně obráceně. Položená, volná srst značí, že je kočka uvolněná, kdežto naježení, nebo naopak úplné splihnutí srsti znamená stres.

Ocas nahoře u psa znamená, že je v pozoru, když například loví, nebo se chystá zaútočit, u kočky je známkou dobrého rozpoložení. Často mají kočky vzpřímený ocas když vás vítají. Je to jako by říkaly: „Ahoj!“ Ocas dole, to je stejné jako u psů, značí strach. Když kočka mává ocasem ze strany na stranu, něco ji pěkně štve. Nezřídka je to znamení, že za chvilku zaútočí.

Břicho vzhůru!

Kočky mají jako každý savec individuální přání i potřeby, které se navíc mohou měnit z vteřiny na vteřinu, ale když budete rychle a šikovně číst řeč jejich těla, nepřijdete k úhoně. To, že vám kočka ukazuje břicho, může znamenat hned několik věcí. Všechno závisí na vaší kočce, kterou přece jenom vy, jako majitel, znáte nejlépe.

Ukazování břicha obecně ve zvířecí říši znamená důvěru a pocit bezpečí a uvolnění. Většinou se tak stane, když leží doma na sedačce, nebo se s vámi mazlí. Pokud se kočka převrátí na břicho rychle, například když vejdete do dveří, je to známka vzrušení. Je prostě ráda, že jste doma, a blázní z toho.

Na druhou stranu může převalení na záda znamenat obrannou pozici. I když tak defakto odhalují životně důležité orgány, mohou díky své pozici použít své největší zbraně – drápy a zuby. Kdyby stály na všech čtyřech, mohou skákat a použít drápy jen jedné nebo dvou předních pacek. Takhle mají všechny čtyři. Jsou tedy mnohem víc v bezpečí. Abyste poznali, v jakém rozpoložení vaše kočka je, stačí sledovat výše zmíněné signály.