Miluje kočka majitele méně než pes?

Pavla Gabrhelíková

Kočka, nebo pes? To je otázka, kterou si klade lidstvo po celá staletí. Oba druhy mají své nadšené zástupce, kteří na ně nedají dopustit. Častým argumentem přidávající body na stranu psů bývá to, že jsou oddaní a úslužní, zatímco kočky jenom zajímá, jestli jim dáme nažrat. Ale je to opravdu tak? Opravdu kočky milují méně?

Je možné, že odpověď je ukrytá v evoluci. Psi se oddělili od svých divokých vlčích souputníků podle webu Cuteness.com někdy před 32 tisíci lety. Důkazy, které máme, naznačují, že lidé a psi se pak vyvíjeli společně bok po boku. A jak se tak kolem nás motali, jejich mozek začal být víc a víc ovlivňován lidským chováním. Díky tomu začali lépe chápat naše pohnutky.

Navíc zde probíhal přirozený výběr psů k rozmnožení. Štěňata chtěli lidé od psů, kteří byli nejmilejší. Pak se k tomu přidala praktická stránka věci a pes se postupně vypracoval na post nejlepšího přítele člověka.

Lovci

Oproti tomu kočky se začaly domestikovat teprve zhruba před 8 tisíci lety. Potulovaly se podle dochovaných záznamů hlavně okolo lidí na polích. Ti si všimli, že loví hlodavce, kteří ničí jejich úrodu. Začali se tedy snažit, aby se k nim kočky vracely a škůdce chytaly.

Kočky na vřelý vztah s lidským plemenem nijak netlačily. Šlo jim to velmi pomalu a lidské chování na ně proto nemělo zase tolik vliv, aby se připodobnily svým psím konkurentům. Dnešní kočky už jsou člověku samozřejmě mnohem blíž. Nicméně zůstávají pořád lovci.

Závěrem: Kočičí a psí láska se nedá dost dobře posoudit. Každý z nich šel trošku jinou cestou vývoje vztahu k člověku, proto buďme shovívaví k oběma těmto skupinám. A stejně, záleží na tom vůbec?