Můžeme na ně být hrdí: Čeští herci v amerických filmech

David Šohaj

I když Česká republika (zatím) nepatří mezi filmové velmoci, v průběhu posledního století se tuzemským hercům přece jen povedlo udělat několik více či méně výrazných zářezů do hollywoodské tvorby. Rozhodně máme být na co hrdí. A díky tomu, že produkce velkých kasovních trháků opět rozbíhají masivní tažení na naše lokace, ani do budoucna by tomu nemuselo být jinak. Jen se podívejte na aktuální hit Spider-Man: Daleko od domova, kde si drobné role zahrálo několik českých herců nebo třeba jeden televizní moderátor. O tom ale zase jindy.

Karel Roden

Pokud jde o české úspěchy v Hollywoodu, Karel Roden platí za absolutní jedničku. A právem. Narodil se v roce 1962 v Českých Budějovicích a během let si zahrál dokonce i v amerických filmech toho největšího kalibru. Za všechny jmenujme třeba Hellboye, Bournův mýtus nebo třeba Blade 2. V roce 2008 si také zahrál v alternativní komedii RocknRolla, za kterou stojí Guy Richie.

Jan Tříska

Velmi známý herec značnou část svého života prožil v emigraci ve Spojených státech. Kvůli konfliktům s komunistickým režimem Tříska emigroval během roku 1977 do Kanady, o něco později se přesunul na území USA. Tam už tou dobou žil slavný režisér českého původu Miloš Forman, který Třísku obsadil například do svého filmu Lid versus Larry Flynt. Později si herec zahrál také v populárním seriálu Highlander anebo v populární výpravné science fiction podívané 2010: Druhá vesmírná odysea. V roce 2017 Jan Tříska v Praze bohužel zahynul.

Marek Vašut

Patrně pro svou výraznou vizáž a obrovské charisma je i v zahraničí velmi oblíbený Marek Vašut. Herec a moderátor, který se narodil v roce 1960 v Praze, si zahrál v několika amerických produkcích zejména právě díky první invazi západních filmařů do Čech. Když se tady během pozdních devadesátých let a po přelomu milénia točily blockbustery jako Mission: Impossible, Blade 2, Van Helsing nebo Liga výjimečných, Marek Vašut u toho nemohl chybět. I když zpravidla dostal na starost jen menší role.

Jiří Voskovec

Tato legenda české filmové tvorby tvoří v našem dnešním seznamu tak trochu výjimku. Je totiž o kus starší. Ve Spojených státech amerických se mu začalo dařit už o pěknou řádku let dříve. Narodil se už v roce 1905 na Sázavě, a ještě v Česku se proslavil především díky své velmi plodné spolupráci s další hereckou legendou, Janem Werichem. Do amerického státu Pensylvánie Voskovec emigroval během roku 1939. Ve Státech si až do své smrti v roce 1981 zahrál v celé řadě filmů, seriálů, a především pak divadelních her. Patrně jeho nejzásadnější rolí ale už navždy zůstane ta ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů z roku 1957. Na mezinárodní filmové databázi IMDB má tento snímek hodnocení 8,9 hvězdiček z 10 a podle diváků se jedná o jeden z nejlepších filmových projektů všech dob. Voskovec si tady zahrál jednu z rolí pod jménem George Voskovec. Vedle něj se na plátně objevil mimo jiné taky legendární herec Henry Fonda.