Nejmocnější mafiáni všech dob. Znáte je všechny?

David Šohaj

Pod pojmem mafián si většinou představíme nějakého toho kmotra ze Sicílie nebo amerického Chicaga, který navenek sice působí jako legitimní a důvěryhodný podnikatel nebo dokonce dobrodinec, v pozadí ale pěkně nenápadně tahá za nitky a všichni vlivní lidé mu buďto dluží laskavost, nebo od něj naopak něco potřebují. Tento dost romantický obraz mafiánských šéfů je sice do značné míry zásluhou spisovatelů a filmařů – a moderní obdoba mafiána nejspíš vypadá úplně jinak – v posledním století jsme se ale přece jen setkali s několika zločineckými hlavouny, kteří nám dokazují, že něco podobného je nebo bylo opravdu možné.

Al Capone

Jeden z nejlegendárnějších zločineckých bossů v historii byl aktivní ve dvacátých letech minulého století. I přes bohatou zločineckou činnost byl odsouzen nejdříve pouze za nelegální držení střelné zbraně a finálně byl uvězněn až za nezaplacené daně a penále z nich. I když je téměř jisté, že to byl právě on, kdo nařídil popravy snad i desítek různých lidí, žádný takový zločin mu nikdy nebyl prokázán. Al Caponeovým hlavním byznysem byl alkohol, ten v době prohibice představoval doslova zlatý důl a kmotrovo jméno tak už navždy vstoupilo do historie. Říkalo se mu taky Scarface, což byla i inspirace pro název slavného filmu s Al Pacinem v hlavní roli.

Du Yuesheng

Čínský kápo, kterému se symbolicky přezdívalo Král Šanghaje nebo dokonce Ušatý Du, byl jedním ze tří nechvalně proslavených vůdců takzvaného Zeleného gangu. Sám Du byl kromě svých zločineckých aktivit považován za klíčovou osobu i v první čínské občanské válce proti komunistům a významnou roli měl i v dění druhé války mezi Čínou a Japonskem. Za své aktivity nebyl nikdy odsouzen a když kvůli politické situaci odešel do exilu v Hong Kongu, dožil tam až do své smrti v roce 1951. Mnozí odborníci na organizovaný zločin jej dodnes považují za nejmocnějšího známého mafiána všech dob.

Pablo Escobar

Don Pablo Escobar je bezesporu nejznámějším drogovým bossem v historii. Jeho kolumbijské kšefty s kokainem ho dostaly do tak silné pozice, že v zemi zastával i významnou politickou roli a když se tamější úřady rozhodly jeho ilegální aktivity potlačit, de facto jim vyhlásil otevřenou válku. Něco takového nemělo nikdy předtím ani potom ve světě obdoby. Aktivní byl od roku 1970 až do své smrti v roce 1993. Jeho příběh byl předlohou pro nejedno filmové i televizní zpracování a je bez debat, že právě jemu kokain vděčí za svůj rozmach na západě.

Lucky Luciano

Charles Luciano přezdívaný jako Lucky (Štístko) patří k americké gangsterské elitě. Narodil se roku 1896 na italské Sicilii, tehdy tedy ještě jako Salvatore Lucania. Ve třicátých letech minulého století byl nejmocnějším a nejobávanějším mafiánským bossem ve Spojených státech. Proslavil se především obchodem s heroinem a krvavými válkami gangů, do kterých se nikdy neváhal zapojit. Ještě v Americe byl odsouzen na doživotí, následně emigroval na Kubu a když byl vyhoštěn i odsud, vrátil se do Itálie. Byl tam tedy spíše poslán a zde i dožívá. Luciano šéfoval početné mafiánské rodině i z vězení.