Nejúspěšnější prvotiny hudebních ikon

David Šohaj

Znáte to – říká se, že sláva je vrtkavá a úspěch na hudební scéně je potřeba vyšlapat doslova krůček po krůčku. Všechno to zkoušení někde v garáži, prvotní nahrávání ve špatných studiích a všechny ty prázdné koncerty někde na venkově. Stará známá písnička. Osud a vyšší plán ale tvoří stejně vrtkavou dvojku – a občas to prostě vyjde. V hudební historii máme řadu příkladů, kdy umělci nebo celé kapely extrémně zazářily hned na svém studiovém debutu. Zvlášť ve Spojených státech je jak známo hudební průmysl opravdu šílenou hrou. Jedna megalomansky úspěšná deska vám za oceánem klidně může stačit na to, abyste už nikdy nemuseli hnout ani prstem. Kdo zářil hned napoprvé?

Guns ‘N Roses – Appetite For Destruction

Nebudeme tvrdit, že jsme tento seznam postavili čistě jen na číslech prodejů, ale tohle je prostě naprostá jednička všech seznamů, které se týkají úspěchu v hudební branži. Debut téhle rockové legendy je naprostou klasikou žánrů a cover desky můžeme hojně vidět ještě dnes. Stačí si třeba zajít do oděvního řetězce H&M a za pár stovek tam pořídíte stylové tričko s dotyčnou symbolikou. Z téhle desky se v americké národní hitparádě uchytilo hned sedm singlů a jen v USA se jí prodalo více než 18 milionů kopií.

Hootie & the Blowfish – Cracked Rear View

Tahle rocková partička se dala dohromady v roce 1986 a jejich debut plný chytlavých melodií a požehnání od samotného Davida Lettermana patří rovněž k největším debutovým albům všech dob. Deska vyšla v roce 1994 a obsahovala multiplatinové singly jako Let Her Cry nebo Only Wanna Be With You. Jen ve Spojených státech se dodnes prodalo 16 milionů kopií. Tato kapela dnes už tolik vidět není, ale jejich debut je stále velmi nadčasovou záležitostí. Pokud vás tahle deska nezasáhla, určitě si běžte doplnit hudební vzdělání. Stojí to za to.

Backstreet Boys – Backstreet Boys

Údajně nejúspěšnější chlapecká kapela v historii celkem prodala už více než 100 milionů kopií desek. Jejich stejnojmenný debut vyšel už v roce 1996 a celosvětově se ho prodalo přes 11 milionů kusů. Najdete na něm nadčasové hity jako We’ve Got It Goin‘ On nebo Boys Will Be Boys. Jasně, že tahle popová senzace nikdy nebude po chuti úplně všem a pro mnohé je jejich hudba opravdu prezentací tak trochu „gay“ tvorby, ale jejich úspěch jim už nikdy nikdo nevezme. Zvlášť dnes, v době, kdy už boybandy zřejmě nejsou univerzální cestou, jak v showbyznysu vydělat opravdu velké peníze.

Britney Spears – … Baby One More Time

Snad žádné popové zpěvačce v dějinách se nepovedl tak kolosální vstup na celosvětovou scénu. Mladičké Britney tehdy v roce 1999 bylo pouhých osmnáct let. Album přitom začala nahrávat už krátce po svých šestnáctých narozeninách. Nebudeme tady posuzovat, nakolik tak brzký úspěch později ovlivnil její duševní zdraví. Faktem zůstává, že hity jako … Baby One More Time či From the Bottom of my Broken Heart už navždy zůstanou vyryté zlatým písmem do kroniky světové pop music. Čtrnáct milionů kopií se během let prodalo jen ve Spojených státech. Celosvětově to potom má být až okolo 25 milionů. To už se Britney nikdy zopakovat nepovedlo.