Popová královna? Katy Perry byla v Praze spíš za nedorostlou princeznu

adamvrana1980

Katy Perry vyčkává v O2 aréně a všude je dětí jako smetí. V barevných parukách drtí doprovázejícím rodičům ruce a ždímají jejich peněženky, jak se jen dá. Artefakt ze svého prvního koncertu v životě musí prostě mít. Ale počkat, koncert? To je trochu silné slovo.

Pár animovaných skečů, skákání přes neonová švihadla a jízda na mechanickém koníkovi má s muzikou společného skutečně jen málo. Toho si je určitě vědoma i sama Katy Perry, která do Prahy zavítala v rámci turné k jejímu nejnovějšímu albu Prism (recenze). Vytříbený smysl pro kýč je jí ale zřejmě milejší, a to je zmíněný výčet jen jeho nepatrným zlomkem.

Takhle vypadá show Katy Perry live

Určitě by se našel návštěvník nad 18 let, který se Perryinou přehlídkou variabilních kostýmů a rekvizit upřímně bavil. Do detailu vychytané vizuály a malebné 3D projekce doprovázel tým tanečníků s bezchybně sladěnou choreografií a pár artistů, zavěšených na hvězdicovité konstrukci nad pódiem. Katy Perry měla tomuhle všemu dominovat, ale paradoxně se jí dařil spíš opak. Playback nezakryl falešný zpěv stejně jako tanečníci nezakryli nedostatky v jejích krocích. To by se dalo samo o sobě přejít. Když se ale zpěvačka snaží tak vehementně být u všeho, musí počítat s tím, že za to bude kritizovaná.

Zapamatovatelných momentů včetně plachtění pod stropem by se během večera našel celý seznam. Zmiňme dva, které navzájem ostře kontrastují: poprvé Katy Perry oděnou v bílém, s akustickou kytarou a kázající mír, lásku a pospolitost písničkami By the Grace of God, The One Who Got Away a Unconditionally. Mobily fanoušků svítí a ve tmě tvoří zástup světlušek. Skoro až jímavý moment a i zpěvačce se při děkovné řeči trochu třese hlas. Podruhé si Perry usmyslela poslechnout pár českých slovíček a na stage si vytáhla pár fanoušků. Jakou ale tři natěšené dívky dostaly sprchu, když zpěvačce v euforii prozradily, že jsou z Pardubic a ne z Prahy. Na to se Perry odtáhla se slovy: „Já chci ale někoho z Prahy!“ V tu chvíli nejvíc připomínala dítě, které místo do KFC vezmete do Mc Donalds.

Jestli Katy Perry splnila očekávání lidí, kteří investovali peníze do vstupenek, jejichž cena mnohdy přesahovala dva tisíce korun, je otázka. A pouštět se do úvah o profesionalitě by se rovnalo silnému cross checku ze strany početného týmu Perryiných choreografů, grafiků, kostymérů, maskérů… Tady není co vytýkat.

Ohledně playbacku ale známe pravdu všichni. Děti a náctiletí včera neabsolvovali svůj první koncert, ale estrádu. A to tak pompézní, že za pár let si z ní budeme jen sotva schopní něco vybavit.

Katy Perry
Support: Charli XCX (chystáme rozhovor)
Praha, O2 aréna, 23. 2. 2015

Témata: