Proč kočka zahrabává hračky do písku?

Paga

Kočky jsou záhadná stvoření. Některé jejich nástroje moci a intriky už jsme prokoukli. Ale nad některými pořád zůstává rozum stát. Jako například, když kočka pohřbívá své hračky v toaletě.

Kočky mají se svým záchodem zvláštní vztah. Pro nás je to smradlavý písek, pro ně úložiště věcí i osobní prostor, kde se cítí v bezpečí. Kočky zahrabávají své exkrementy a moč proto, aby zakryly svůj pach a predátor je nenašel. Když čůrají vedle záchoda, mají tam buď už moc špinavo, nebo se vám snaží naznačit, že mají zdravotní problém. Musíte tedy uznat, že je to pro kočky velmi důležitý prostor.

V přírodě by kočka zahrabávala do písku nebo země svou kořist, aby ji nic neodhalilo. Doma kořist simulují hračky, teda alespoň doufáme, protože by bylo divné, kdybyste nechávali kočku doma hrát si s mrtvou myší nebo ptákem. Jenže proč to dělá kočka doma, kdy ji pravděpodobně nic většího, než je ona, nesežere?

Něco je špatně

O kočkách je všeobecně známo, že jakmile se jim něco nelíbí, začnou vyvádět různé podivnosti. Teda podivnosti pro nás, pro ně jsou to naprosto srozumitelné signály. Takže k zahrabávání věcí – pokud kočka zahrabává svůj oblíbený míček, nebo dokonce vaše ponožky, není v úplné duševní pohodě.

Má totiž pocit, že jí nebo vám hrozí nebezpečí. Nezměnili jste doma něco? Nepřestěhovali jste nábytek? Nepřibyl doma někdo? Taky to může být změnou stravy. Má kočka jiné granule než měla doposud? Pokud je vše při starém, kočka vám možná naznačuje, že má nějaké zdravotní problémy. Jestli s tím nepřestane, pro jistotu ji vezměte na veterinu.