Proč psi vrtí ocasem?

Pavla Gabrhelíková

Psí bičování ocasem často znamená rozbité skleničky, shozené věci ze stolu nebo bolestivé modřiny na nohou. Jsou schopni si ocas i zlomit mlácením o topení. Tak proč to sakra dělají? Když se vrtění naučíte pozorovat, dost vám toho o psí náladě prozradí.

Psí ocas, to je kormidlo při plavání i prostředek, jak dát ostatním najevo, co cítí. Nejrozšířenějším mýtem je, že psi vrtí ocasem jenom a pouze v případě, že jsou šťastní. Ale ne vždy je to pravda.

Proto se psí vrtění stává příčinou komunikačních nedorozumění mezi člověkem a psem. Nejde totiž o to, ŽE pes ocasem vrtí, ale JAK s ním vrtí. Což se těžko pozná například u plemen, která mají ocas zatočený nebo hodně chlupatý.

Toto jsou tři základní faktory, které byste měli sledovat:

  1. Výška zvednutého ocasu. Chvějící se, vysoko zdvižený ocas naznačuje velkou míru vzrušení. Ne vždy je to ale signál pozitivního vzrušení. Často pak takové vtění může končit tím, že se váš pes zakousne do krku jiného psa. Měly by vám napovědět chlupy. Pokud má i naježený hřbet, určitě se nechce přátelit. Každopádně vždy, když se pes octne v takovém stavu, se ho snažte uklidnit. Protože i vzrušená radost se může přelít v agresi.
  2. Ztuhlost ocasu. Uvolněný ocas je vždycky známkou pohody. Pokud je ztuhlý ve stejné rovině s tělem, váš pes loví. Většina si k tomu zvedne i jednu přední tlapu. Je to známka toho, že větří kořist.
  3. Rychlost vrtění. Ne ve všech případech, ale obvykle rychlé vrtění znamená radost. Pokud je vrtění pomalejší a pes ztuhlý, nechystá se kamarádit.

Obecně ale platí, že pokud spíš ocas vrtím psem a celé jeho tělo sebou zmítá v takřka nekontrolovatelných křečích, jedná se o upřímnou radost. Nejčastěji to nejspíš dělá, když vás vítá. Nicméně nikdy se na tyto poučky nemůžete spolehnout na sto procent.