Víte, co vám dává pes najevo polohou, ve které spí?

Pavla Gabrhelíková

Pokud máte psa, určitě jste se na něj někdy podívali a ze způsobu jeho spánku usoudili: Tohle přece nemůže být pohodlné! Psi k nám promlouvají především tělem. A ani spánek není výjimkou.

  1. Na boku. Váš pes dává touto polohou najevo, že se cítí velmi uvolněně a komfortně. Necítí nebezpečí, takže si nekryje bříško. Takto prostě spí šťastný pes.
  2. Stočený do klubíčka. Znamená to, že si chrání životně důležité orgány a hromadí teplíčko. Nemusí to být nutně z pocitu nebezpečí, ale je to spaní, které v sobě psi mají od dob, kdy žili venku a ve smečkách.
  3. S nataženýma nohama. Pes spící “na Supermana” chce být připravený hned vyskočit! Je to póza typická pro energické psy. Pokud tak leží v létě na dlaždicích, chladí si bříško.
  4. Na zádech. Je jasné, že takto spící pes se cítítě absolutně neohroženě. Vlka byste takto spát nikdy neviděli, protože je to ve volné přírodě nemožné. Navíc kdyby ho takhle viděli spát ostatní vlci, asi by si ťukali na čelo a pak ho raději sežrali.
  5. Na břichu s hlavou stočenou pod sebe nebo opřenou o tlapky. Pes spící v této poloze je neklidný. Očekává nebezpečí. S takto situovanou hlavou udržuje svaly napjaté, tím pádem se nedostane do REM fáze. Dává vám najevo, že cítí úzkost a má strach.
  6. Na zádech s bezvládnýma nohama. Tohle si dovolí jen velmi sebejistý pes. Psi tak spí ale i proto, že je jim horko. Je to taky velmi pohodlné, takže je dost možné, že za sebou má váš pes dost namáhavý den.