Proč se kočky nejvíce lísají k alergikům?

Paga

Vypadá to jako zákon schválnosti a něco naprosto typického pro kočičí povahu. Přijde k vám parta přátel. Všichni se chtějí pomazlit s vaším chlupáčem (samozřejmě tím máme na mysli kočku). Jenže ona leze jen za tím členem skupiny, který má těžkou alergii a kontakt s kočkou mu způsobí alergický záchvat. Proč to kočka sakra dělá?

Není v tom škodolibost, jak by se mohlo zdát. Je to přesně naopak. Nutno říci, že pro kočku jsou cizí lidé ve vašem příbytku větřelci. Alespoň zpočátku. Kocour a sousedův kocour nepořádají totiž čajové dýchánky. Když se ukážou na území toho druhého, je z toho pěkná mela. Proto se nedivte, že kočka vaše kamarády nevítá s otevřenou náručí.

Co moc nepřispívá kočičímu rozrušení, jsou jedinci, kteří se na ni sápou a všemožně se ji snaží dostat do svých spárů. To si kočka samozřejmě vykládá jako nevybrané útoky na svou osobu. I oční kontakt je pro ni znepokojující výzvou k boji, tak si představte, jak na ni asi působí lidi, kteří se ji snaží dolovat zpoza gauče nebo ji honí po kuchyni.

Milovaní alergici

Kočky tedy milují alergiky především pro jejich zdrženlivost. Jsou totiž jedinými členy skupiny, kteří se jí vyhýbají (což si kočka vykládá jako respekt k jejímu osobnímu prostoru) a dělají, že tam vůbec nejsou. Proto si nakonec zvíře vybere právě je. Otíráním, skákáním a mazlením jim říká: „Díky, že jsi přišel s pokorou, za to tě teď hezky přivítám a poděkuji ti.“

Jak tomu zabránit? Zkuste svým přátelům na návštěvě vysvětlit, že alergici jsou v kurzu právě proto, že dají kočce pokoj. Pokud to udělají taky, micina za nimi přijde sama.

A pro vás by z toho mělo plynout poučení taky. Zvířata vás nebudou považovat za hrozbu, pokud jim necháte osobní prostor a možnost volby, jestli se s vámi chtějí pomazlit. U koček to platí dvojnásob.