Proč si lidé z útulků nechtějí adoptovat černé kočky?

Paga

Řekli byste, že když už se někdo rozhodne adoptovat zvíře, je to hodný a uvědomělý člověk s dobrým srdcem. Ale ne vždycky je to pravda a někdy mají lidé se zájmem o adopci různé požadavky. A to je například důvod, proč je v anglickém útulku v Bristolu 40 koček bez domova. Mají totiž jednu společnou vadu. Jsou všechny černé.

Tento fenomén ale není problémem zdaleka jen v Anglii, ale po celém světě. Dokonce ani u českých adoptantů černá moc netáhne. Každopádně v Bristolu došli k tomu, že černé kočky jsou odsouzeny k životu bez pána, protože adoptující mají pocit, že černé kočky vypadají na fotkách špatně.

Rasismus? Ne

Černé kočky jsou podvědomě vnímány jako symbol zla – měly je čarodějnice, když přeběhnou přes cestu, přinese vám to smůlu atp. Ve středověku je dokonce upalovali. V Americe je většina utracených psů a koček v útulcích černá. Vznikl dokonce i Mezinárodní den adopce černých zvířat. Netýká se to totiž jenom koček, ale černých zvířate obecně. Černí psi jsou taky spojovaní se zlem. Ve filmech i historkách jsou vždycky krvelačnými bestiemi,“ říká k problematice Gabriela Zvonková z iniciativy O chlup líp.

Vesmír si na černé kočky ale evidentně zasedl i v dalším ohledu, kterým je publikování zvířat na sociálních sítích. Selfie s černou kočkou přece není tak atraktivní, jako s šelmou, která má tři barvy.

Amy Buckle z útulku Last Chance v New Romney to dosvědčuje: „Když nás někdo navštíví a chce si vybrat kočičku, musí projít sérií otázek. Když v dotazníku dojdu až k otázce, jestli mu záleží na barvě kočičky, většinou odpoví: Ne, pokud není černá. Jakmile se u nás v útulku narodí šest černých koťátek a jedno skořicové, na tu černou nebude ani jeden dotaz, zato to skořicové bude hned pryč.“

Komu kočku ano a komu ne?

Otázkou je, jestli by tak povrchní člověk měl vůbec nějaké zvíře adoptovat, když mu podle všeho víc záleží na barvě než na záchraně opuštěného tvora. Na druhou stranu, když už se máme dívat na nějaké zvíře několik dalších let, nemělo by se nám líbit?

A podle čeho byste vybírali kočku k adopci vy? Napište nám to do komentářů na Facebooku.