Proč spolu kočky bojují a jak tomu předcházet?

Paga

Ať už máte doma dvě kočky, nebo jste někdy sledovali střet své kočky s nějakým venkovním "nepřítelem", jistě přiznáte, že ta bezmoc je frustrující. Dá se těmto bojům nějak předcházet?

Existuje několik druhů agrese a rozeznání té správné vám pomůže soubojům mezi kočkami předcházet. První je teritoriální agrese. Pokud jste domů přivedli nového člena rodiny, bude ho vaše stávající kočka s největší pravděpodobností považovat za vetřelce. Ze začátku se proto nějakému tomu syčení, honění a vystrkování drápků nevyhnete. Jak můžete ale dopad o území zmírnit, je rozdělení bytu nebo domu na dvě teritoria. Mějte pro každou kočičku její vlastní část s vlastním škrabadlem i záchodem. U jídla je to na pováženou. O kočkách je známo, že i znepřátelané kočky budou vedle sebe bez problému žrát. Takže je to zároveň cesta, jak si mohou být trošku bližší.

Mezi kocoury, obzvlášť nevykastrovanými, mohou vzniknout boje o vedoucí pozici. I když spolu vyrůstají dva kocourci od malička, mezi druhým a čtvrtým rokem může nastat zvrat, protože u nich dojde k pohlavní dospělosti. Nejjednodušším preventivním opatřením je kastrace. Jinak si to budou muset kluci vyřešit, nebo je budete muset nechat žít odděleně. Že přijde boj, poznáte podle toho, že se kocouři zvětšují (ježí se, nafukují…), syčí, mají stažené uši a obcházejí svého soka. To samé ale může nastat u dvou samic.

Rozhodně netrestejte

Věnujte taky dostatečnou pozornost socializaci a představujte nově příchozí kočku opatrně. Dělte pozornost mezi obě kočky rovnoměrně a žádnou neupřednostňujte. Klíčem ke klidné domácnosti je taky mít doma vyblbnuté kočky, které mají dostatek vyžití a nemusejí si vybíjet přebytečnou energii na kolegu. Pravidelně si s oběma kočkami hrajte, připravte víc misek s vodou a jasně vymezte kočkám hranice.

Opravdu divokým a hysterickým kočkám mohou pomoci například i Bachovy kapky pro zvířata nebo aromaterapie. Rozhodně ale kočky netrestejte a nesnažte se jim něco vysvětlovat agresivně. Nepomůže to a zbytečně budete kočky jen stresovat. A nezasahujte ani do už probíhajících bojů! Kočky by vám velmi rychle mohly vysvětlit, že se do toho nemáte plést.