Jak to chodí na kočičí výstavě?

Pavla Gabrhelíková

V sobotu a v neděli 10. a 11. března jste mohli v krásném prostředí luxusního Top Hotelu vidět snad všechna populární plemena koček. Konala se tu totiž kočičí výstava Spring Star Show 2018. A my byli u toho.

Psi ať si nechají velké haly a nevzhledné přepravky, kočkám náleží luxus, napadlo mě hned potom, co jsem vyrazila jednou z dlouhých chodeb hotelu do sálu, ve kterém se výstava konala. Hotel působil spíš tak, že se mu zvířata musejí vyhýbat obloukem, aby tu nic nezničila. Vtom se přede mnou ale rozkryla obrovská zdobená místnost plná kočičích pokojíčků, hrdých majitelů a zvědavých návštěvníků.

Kočičí sál Top Hotelu

Na výstavě byla k vidění snad všechna známá plemena. Od ragdollek, přes siamské až po sphynx kočky. Kočkomilové, kteří zvažují pořízení určitého plemena, si tu povídali se zkušenými chovateli. Většina chovatelů tu ale byla především kvůli výstavě. V sále bylo několik malých „stagí“ lemovaných kotci. Uprostřed každé byl stůl. Na tom porotce hodnotil kvality koček pěkně jednu podruhé. Jejich majitelé běhali sem a tam, aby stihli svou kategorii, s kočkami v náručí nebo zvednutými do vzduchu. Každou chvíli byl odněkud slyšet kočičí křik plný nevole. Většina koček ale působila spokojeně – nebo rezignovaně.

A co se v jednotlivých kategoriích posuzuje? Například stavba těla, tvar hlavy i kvalita srsti. Důležitý ale není jen exteriér, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ze soutěže okamžitě vyloučí agresivní, dopované nebo špinavé kočky, nežádoucí jsou i deformace varlat nebo šilhání. A pokud jste si mysleli, že je posedlost kočkami převážně ženskou záležitostí, Spring Star Show by vás vyvedla z omylu. Mezi chovateli i porotci byste našli spoustu zástupců drsnějšího pohlaví. A vůbec se za svůj koníček nestyděli!

Jak vypadá kočičí porotce?

Výstavu doprovázela i série přednášek. Více jste se mohli dozvědět jak o plemenech, tak o problémovém kočičím počínání nebo pravidlech uchovnění. Fungovaly ale spíš jako příjemná kulisa. Nejvíc se člověk stejně dozvěděl přímým kontaktem s chovatelem a jeho mazlíčky.