Zlegitimoval David Beckham tetování?

David Šohaj

Tetování jsou dnes nejen v kurzu, ale už i poměrně legitimní. Jasně, někdo se na pokérované jedince bude dívat skrz prsty i nadále, kdo ale nějakou tu pifku vlastně nemá vůbec na nikoho? Proč je dnes nejen u celebrit tetování naprosto v normálu, ne-li dokonce výhodou? A nemůže za to náhodou David Beckham?

Fotbalová superhvězda první velikosti se narodila 2. května 1975 v jedné části londýnské metropole. Dnes jeho jméno znají lidé po celém světě a pro mnohé anti-vyznavače sportu je dokonce synonymem pro kopanou samotnou. Vždyť tento evropský sport přinesl dokonce do Spojených států, kde si díky němu už fotbal nepletou s rugby.

David ale není jen sportovcem. Ještě větší příjmy mu totiž vynáší jeho role módní ikony a té nejlepší představitelné reklamní plochy takřka pro kohokoli. Vlastní parfém, modeling pro luxusní návrháře nebo vlastní řada oblečení. Beckham už není jen pouhým příjmením, je to brand.

Tetuj se jako Beckham

I když nadpis je parafrází na kultovní film, neděláme si legraci. Tetování k Davidovi patří už dlouhá léta. Má jich hodně a zatím poslední si nechal dělat jen před několika málo dny. David je skutečně jako tapeta – má na sobě jméno manželky Victorie i dcerky Harper také spoustu náboženských nebo zvířecích motivů a symbolů.

Ty nejvýraznější kérky mu dělal londýnský velmistr Louis Molloy, jejich cesty se ale později rozešly. Proč? Davidovy tetování se pochopitelně staly nesmazatelnou (doslova) součástí jeho image. Díky tomu, že hned během několika reklamních kampaní pro značky jako Armani nebo H&M pózoval do půl těla svlečený, stala se Louisova díla vlastně součástí reklamy. A on bažil po provizi. Může to znít vtipně a nehorázně – sám tatér ale na druhou stranu dodává, že když za ním během let chodily nekonečné zástupy fotbalistových fanoušků se žádostí o úplně stejné motivy, vždy je odmítnul. A tuhle loajalitu si představoval na obou stranách. David ale na jeho požadavky nepřistoupil, a tak se asi kluci nerozešli zrovna v dobrém.

Nekonečné omalovánky

Dnes se David většinou tetuje ve Spojených státech nebo na svých cestách po světě. Každým rokem mu přibude hned několik motivů a lidé jsou zvědaví, co dalšího to bude. Na internetu najdete celou řadu rozborů a přehledů jeho kérek a nemusíme dodávat, že fanoušci se rádi inspirují. Už to platí řadu let u oblečení i účesů – co má Beckham, to je zatraceně cool.

Beckham rozhodně neskončil u vytetovaných rukávů. Dnes už je mu přes čtyřicet a potetoval si dokonce hlavu. Na temeni jeho lebky můžete vidět obíhající planety. Zastaví se někdy (Davidova závislost na inkoustu, ne ty planety)?

Vždyť David Beckham to má taky

Jeho přínos kultuře tetování mu prostě nemůžeme upřít. Jedni říkají, že jeho kérky jsou neuvěřitelná klišé nebo že většina motivů není právě kvalitně zpracována. Otevřel ale cestu celé generaci potetovaných lidí. Byl prvním mezinárodně známým sportovcem, který se takto masivně ozdobil, a dnes na nás kouká z plakátů, nákupních tašek a kdoví čeho dalšího potetovaný svalovec. To byste si před talovými patnácti lety určitě představit nedovedli.

Jen se podívejte na Instagram – najdete stovky (nebo spíš tisíce) mladých i starších, kteří si nechávají vytetovat totožné kérky. Jedni tím chtějí vzdát svému idolu poctu, jiné možná Beckhamovy sportovní úspěchy ani tolik nezajímají. Tetování jsou ale výraznou součástí Davida Beckhama a bezesporu to byl právě on, kdo je ve velké míře přinesl do vždy tak trochu „změkčilého“ světa módních policií a samozvaných soudců.