10 maličkostí, kterými můžete někomu zpříjemnit den

Lucie Bryndová

Co takhle pro někoho udělat něco pěkného? Ať už chcete rozdávat radost svým blízkým nebo prostě jen zpříjemnit den někomu úplně cizímu, není potřeba vymýšlet kdo ví co. Úsměv na rtech můžete druhým vykouzlit i úplnými maličkostmi. Námětů na dobrý skutek se najde spousta na každém rohu. Vyzkoušejte některý z těchto malých, ale působivých nápadů a inspirujte svým chováním ostatní.

  1. Všimli jste si, že někomu, kdo právě prošel kolem vás, něco upadlo na zem? Oslovte ho, seberte ztracenou věc ze země a s úsměvem mu ji podejte. Bude vám za to určitě velmi vděčný.
  2. Schraňujete v šatníku nějaké oblečení, které už dávno nenosíte? A co takhle ho namísto zbytečného skladování darovat kamarádce, která by ho určitě unosila? Oblečení můžete taky věnovat nějaké charitativní organizaci nebo nabídnout bezdomovcům, kolem kterých každý den chodíte do školy či do práce.
  3. Máte v domě starší sousedku, kterou potkáváte v obchodě a vidíte ji, jak se tahá s těžkými taškami domů? Nabídněte jí pomoc. A ne jednou. Zeptejte se jí, jak často potřebuje nakoupit a nabídněte se, že nakoupíte příště za ní nebo jí pomůžete alespoň s taškami.
  4. Máte v práci kolegu, který by si potřeboval vzít volno, ale nikdo si s ním nechce vyměnit směnu? Pokud se vám to zrovna hodí, nabídněte, že si ji s ním prohodíte vy. Určitě bude nadšený a rád vám vaši službu příště oplatí, až se vám to bude hodit.
  5. Máte se spolužačkou nebo kolegyní společnou cestu domů a jedete autem, zatímco ji čeká několik přestupů hromadnou dopravou? Nabídněte jí, že ji svezete. Nejen, že vám za to bude určitě velmi vděčná, ale vám uteče cesta domů rychleji a navíc s ní můžete navázat bližší kontakt.
  6. Rádi byste zpříjemnili ráno svým kolegům? Zkuste upéct něco dobrého pro všechny. Můžete si z toho pak udělat milou tradici. Například každé pondělí může donést koláč nebo dort někdo jiný. Nejen, že si tak užijete společnou snídani, ale navíc si pak můžete vzájemně vyměnit osvědčené rodinné recepty.
  7. Až půjdete příště nakupovat a uvidíte u vozíčků někoho, kdo se marně snaží najít nějaké mince, aby mohl vyrazit na nákup, nabídněte mu, že mu pětikorunu darujete. Stát se to může i vám, že dáte poslední drobné za parkování a nebudete si mít kde rychle rozměnit.
  8. Máte kamaráda, který se věnuje aktivně nějakému sportu? Nabídněte mu, že se příště přijdete podívat na zápas. Určitě bude rád, že máte zájem, a vaše přítomnost ho povzbudí při výkonu.
  9. Píše vaše kamarádka nějaký blog nebo je redaktorkou v nějakém časopisu? Podpořte ji a sdílejte její články na svých sociálních sítích. Pomůžete jí tak zvýšit čtenost a zároveň se její tvorba dostane mezi více lidí, které by mohla tématika, které se věnuje, zajímat.
  10. Víte, že je vaše kamarádka zrovna single a rozplývá se věčně nad romantickými zprávami, které vám posílá váš přítel? Překvapte ji a napište jí jen tak na dobré ráno nebo popřejte hezké sny. Sice jí tím přítele nenahradíte, ale určitě jí to mile překvapí a bude mít hned hezčí ráno nebo se jí bude příjemně usínat s pocitem, že na ni její kamarádka myslí.