3 důvody, proč se váš pes bojí aut a kamionů a jak mu s tím pomoct

Pavla Gabrhelíková

Ne všichni pejsci jsou takoví salámisti, aby si mohli vykračovat podél rušné čtyřproudovky, jako by se nechumelilo. Pojďme si říct, proč v nich auta vzbuzují strach a jak proti tomu zakročit.

  1. Auta jsou velká. Představte si, že kolem vás rychle jezdí obrovské předměty a vy jste na vodítku, ze kterého nemáte kam utéct. Někteří psi se děsí i velkého počtu lidí, nelze se jim pak divit, že se děsí obřího kamionu.
  2. Auta jsou hlasitá. To je vlastně hlavní příčinna strachu. Kdyby to byla velká tichá věc, psi by to ještě rozdýchali, ale když je to obrovská, řvoucí masa, je toho na ně moc. Z nejhorších jsou popeláři, nákladní automobily a dodávky.
  3. Špatná socializace. Pes je úžasně přizpůsobivé stvoření. Takže pokud nemáte dospělého nalezenečka z útulku a máte ho od štěněte, je jeho strach z aut vaše chyba. V útlém věku si měl zkusit jízdu autobusem, vlakem i tramvají (případně trolejbusem), aby pochopil, že to není nic, čeho by se měl bát.
  4. Co s tím? Hlavně nekonfrontujte zvíře s jeho strachem hned v plné parádě. Zkuste rušnější park, pak parčík u silnice, méně rušnou silnici a pak až město. Můžete taky pomalu obcházet stojící, nastartované auto. Nechte ho, ať v klidu přijde sám na to, že mu vůz neublíží. Se psem mluvte poklidným hlasem, ale nehlaďte ho a nelitujte, dokud nepůjde vedle silnice bez strachu. Jde o to podpořit jeho sebevědomí, ne ho hlazením chválit za to, že je bázlivý a rozrušený.