4 zajímavá fakta o kočičím mozku

Paga

Taky se někdy sami sebe ptáte, jak funguje mozkovna vašeho kočičího mazlíčka? Máme pro vás čtyři základní fakta, která by vám na vaše otázky mohla dát odpovědi.

  1. Dokáží rozpoznat naše gesta. Možná že nerozumí každému slovu, co říkáte, ale rozhodně dokážou porozumět řeči vašeho těla. Nejvíc samozřejmě rozumí gestům, které mají spojené s podáváním jídla. S tím samozřejmě souvisí i odměnový systém – když kočku budete odměňovat za správné chování, její mozek to dokáže zpracovat. Jen je to kočkám víc jedno než psům. Ale kdo ví? Tráví tolik času s lidmi, že by za sto let mohly být cvičitelné jako ten nejméně cvičitelný pes.
  2. Trvalost objektu. To je pojem, který u zvířat meří schopnost zapamatovat si, kam mizela kořist, než se schovala. Kočičí mozek v tomto ohledu funguje velmi dobře. Když se jim myš schová, dokážou si zapamatovat, kde ji viděly naposled a kde by mohla vyběhnout. Dělá to z nich výborné lovce.
  3. Špatná paměť. Studie prokázala, že kočky nemají zrovna nejlepší krátkodobou, u zvířat nazývanou pracovní, paměť. Když někam dáte hračku, pes si bude i za víc jak minutu pamatovat, že tam je. Kočka na to zapomene mnohem rychleji. Zato má velmi dobrou dlouhodobou paměť. Navíc se i u koček vyskytuje něco jako Alzheimer. To dokazuje, že jejich mozek není zas tak nepodobný lidskému.
  4. Dokáží rozlišovat časové úseky. Sice vám nedokážou říct, jestli je šest nebo osm hodin ráno, ale rozhodně si dokážou spočítat, jak daleko je do večeře nebo kdy se vrátíte zpráce. Jejich mozek je schopen udržet si nějaké čaové úseky a zasadit je do časového rámce.