5 znamení, že není unavené vaše tělo, ale vaše duše

Pavla Gabrhelíková

I když se zrovna nepředřete, jediné, na co se každý den těšíte, je postel, a to, co ze všeho nejvíc nesnášíte, je vstávání. Možná to není jen počasím. Možná si zaděláváte na pořádné psychické problémy...

  1. Neustále cítíte úzkost. Ještě zvládáte vstát do školy nebo do práce, ale to, že se u toho musíte přemáhat, jak kdybyste šli popravit dvacet lidí, v pořádku není. Přes den jste jak tělo bez duše a večer jen zalezete zas zpátky do bezpečí domova. Nejste ve své kůži. Ale už to trvá tak dlouho, že vám na tom nepřijde nic divné. Jste prostě jen unavení…
  2. Tělo vám pod stresem dává signály. Jakmile nastane nějaká stresující situace, začne vás bolet hlava, máte průjem/zácpu, nemůžete dýchat, srdce vám buší až v krku… Vaše tělo už neví, jak vám má dát vědět, že něco není ok. A jít si večer dřív lehnout vám v dlouhodobějším měřítku nepomůže.
  3. Přemítáte o minulosti. A to dost často. Začali jste na sobě v poslední době pozorovat, že se zaobíráte minulostí víc než kdy dřív? Jasně, každý z nás si někdy vybaví, jak byl mladý a pitomý, ale trápit se tím každý den před usnutím není v pořádku. Nic na tom nezměníte.
  4. Máte nepředvídatelné změny nálad. Když už je vám celkem fajn, z ničeho nic se najednou zas cítíte pod psa. A nepomáhá oběd s kamarádem ani oblíbená písnička. Pak se zase najednou cítíte o něco líp a šli byste večer někam ven. Za pár hodin tento drobný elán ale přehluší pocit úzkosti a raději jdete domů.
  5. I když spíte hodně, nejste odpočinutí. Je úplně jedno, jestli spíte šest nebo dvanáct hodin. Stejně se vzbudíte unavení. Dokázali byste prospat celý den a večer si jít zas s klidným srdcem lehnout. Ano, někdy je spánek jediným řešením, ale ne celý život. Popřemýšlejte raději, co je ve vašem životě špatně, a změňte to.