6 rad, jak změnit starému psovi život k jeho spokojenosti

Pavla Gabrhelíková

Čeká to všechny pejskaře. Z neunavného třeštiprdla se stane pohodlný pan pes nebo psí dáma. Tím ale psí život nekončí! Abyste jim ho prodloužili a zpříjemnili co nejvíce, zkuste se inspirovat těmito šesti doporučeními.

  1. Častěji na kratší procházky. To znamená, že je lepší jít se stařečkem ven šestkrát denně na deset minut, než jít na čtyři hodiny a pak ho zavřít na dalších dvanáct doma.
  2. Žádné intenzivní sportování. Berte psa klidně i na delší procházky, ale nevyčerpávejte ho. Takže je spíš vodná dvouhodinnová klidná procházka parkem, než půl hodina intenzivního aportování. Mladého psa jdete procházkou unavit, u staršího je cílem udržet ho ve zdravé formě.
  3. Pohodlnější pelíšek. Psí senioři častěji leží a jsou náchylnější k otlačení kloubů i problémům s ledvinami. Proto ho nenechávejte ležet na dece na zemi, ale pořiďte mu dostatečně vypolstrovaný a pěkně měkkoučký pelech. Ve zverimexu dokonce seženete pelíšek speciálně pro starší pejsky.
  4. Psí obleček. I když nesnášíte čivavy v růžových bundách, svému starouškovi obleček pořiďte. Starší psi jsou náchylnější k prochladnutí a hůř udržují tělesné teplo. Obzvlášť pokud máte hubeného psa.
  5. Usnadnit přístup. Pokud je váš pejsek zvyklý spát na gauči, usnadněte mu k jeho místečku cestu pomocnou rampičkou nebo schodky. Mnoho psích seniorů, obzlášť menší plemena, mívá problém se zády a na stáří by si neměli moc vyskakovat. Doslova. Proto mu pomozte i do schodů.
  6. Pravidelné veterinární prohlídky. U starších psů je průběh chorob rychlý. Navíc se už nesmějí uvést do narkózy, protože by se z ní neprobudili. Takže vážnější operace nejsou možné. Proto to raději hlídejte a navštěvujte pravidelně veterináře, abyste případný problém zachytili hned od začátku a dovolili pejskovi být s vámi co nejdéle.