Proč psi vylizují druhým psům koutky tlamy?

Pavla Gabrhelíková

Jste na procházce. Potkáte jiného psa a váš mazílek se hned vrhne na jeho koutky a s nechutnou pečlivostí je vylizuje. Druhý pes stojí, s hlavou hrdě vztyčenou, a nechá si to líbit. Jaký to má smysl?

V první řadě se tak pes podřizuje. Je to něco jako líbání u lidí. Ukazuje, že je kamarád a nemá nejmenší touhu se prát. Druhý pes to v drtivé většině případů přijme. Nezřídkakdy to dělají psi fenkám, aby si záskali jejich náklonnost.

Když jsou v domácnosti dva psi, kteří se dobře znají a začne jeden druhého oblizovat víc než obvykle, zpozorněte. Je dost možné, že to dělá proto, že je druhý pes nemocný a potřebuje léčbu. Psi vycítí, když má jejich kolega nádor nebo infekci. Takže honem na veterinu.

Toto gesto v sobě mají psi od štěněte. Vylizují koutky své matky. Ne ale proto, aby se jí podřídili. Když štěňátka přecházejí z mateřského mléka na dospěláckou stravu, vylizují feně tlamu, protože doufají, že jim vyblinkne natrávené maso (v dnešní době spíš granule), které k nim proteče právě přes její koutky. Dneska je ale lepší zajistit štěňatům dostatečně výživnou stravu, aby to dělat nemusela.

Co máte dělat vy? Nic. Nechte psi, ať si projevují náklonnost a buďte rádi, že se nervou.