7 bizarních zbraní, které se fakt používaly

Pavla Gabrhelíková

Dnes už tak nějak víme, co a jak funguje. Jenže dřív lidé neměli internetové návody, knihovny ani hodiny chemie. A tak ve válkách a soubojích experimentovali.

  1. Budiž světlo! Hollywood líčí renesanci jako období lesklých rytířů a vznešených dam. Ve skutečnosti to ale bylo příšerné. Kdybyste šli v noci ven jako sedlák, nikdo vás nepřepadne, protože ví, že vám nemá co ukrást. Bát jste se ale měli v případě, že jste vypadali o něco líp. Když to nešlo jinak a majetnější člověk prostě musel vyjít po setmění do ulic, bral si s sebou lucernu. Ale ne jen tak ledajakou. Měla ostny a přemístitelnou klapku. Díky ní jste mohli soupeře oslepit a pak ho praštit svítilnou po hlavě.
  2. Deštník. Zbraň v podobě deštníku byla světu představena v roce 1978 po otravě Georgiho Markova ricinem. Ještě předtím, než umřel, si vzpomněl na to, že ho někdo bodnul do stehna deštníkem. Lékař pak přesně na tom místě našel stopy ricinu. Deštník tedy nesloužil k tomu, abyste někoho propíchli, ale fungoval spíš jako hypodermická zbraň, kterou jste mohli někoho snadno otrávit. Jedinou nevýhodou bylo, že když jste ji s sebou měli ve slunečném počasí, vypadali jste podezřele.
  3. Zbraň, která střílí za roh. Během druhé světové války vynalezli Němci zbraň, která měla o 30 nebo 90 stupňů zahnutou hlaveň tak, abyste mohli bezpečně střílet za roh. Nechybělo samozřejmě ani zrcátko.Problémem bylo, že se v ní kulky kvůli ohybu většinou roztříštily a nezasáhly cíl. Leda by někdo stál hodně blízko. Takže se tato zbraň dále nepoužívala.
  4. Obří ruka. Ve starověku vymysleli tzv. Archimédovu ruku. Tato obří ruka se dala vystrčit za hradby, chytila loď útočníků za příď a potopila ji. Alespoň podle kresby z roku 1599. Podle dochovaných důkazů to byl ale jen způsob, jak dopředu vyděsit potenciální nepřátele. Ve skutečnosti žádná ruka neexistovala.
  5. Multivraždící nástroj. Dějepisci zkoumající zbraně aztéckých kmenů odhalili, že tito šikulkové vymysleli vražednou zbraň, která dokázala setnout hlavu nejenom člověku, ale i koni, a to najednou. Později pátrali víc a zjistili, že šlo v podstatě jen o něco jako baseballovou pálku, která měla po stranách připevněny krátké čepele. Nevypadá tak děsivě, nicméně když si představíme armádu chlapů s tímhle v ruce, moc by se nám s nimi bojovat nechtělo.
  6. Výbušný kámen. Británie měla za války za cíl vyhodit Němcům do povětří tři přehrady v údolí. Díky nim měli Němci totiž vodu a elektřinu. Jenže to nebylo tak jednoduché, německá armáda si tyto přehrady pečlivě střežila. Britové proto vynalezli speciální bombu, která se měla odrazit od hladiny vody a přeskočit za přehradu. Pak by klesla pod hladinu blízko konstrukce a tam vybouchla. A skutečně se jim tak povedlo trefit dvě přehrady ze tří. Jenže bomba moc škody neudělala, protože ji velké množství vody utlumilo.
  7. Explodující potkani. Britové měli vůbec zálibu v koumání různých válečných taktik a zbraní. Jednou je napadlo propašovat do německé továrny pár mrtých krys naplněných výbušninou. Doufali, že je dělníci hodí do kotle, kde vybuchnou. Tento plán ale bohužel nikdy nevyšel, protože Němci odhalili dodávku mrtvých myšek plných výbušnin ještě předtím, než stihla dojet na místo.