Andělé 2010: Vítězní Nightwork a Lucie znovu pohromadě

Redakce

Letošní dvacáté ceny Akademie populární hudby potvrdily mediálně hvězdný rok kapely Nightwork. Ta si odnesla sošky za vítězství v kategorii skladba a klip roku (Tepláky) a kapela roku. S prázdnou naopak odešli další favoriti, pražští Toxique Kláry Vytiskové nebo písničkář Xindl X.
Souboj Nightwork a Toxique označili prvně jmenovaní napůl vážně a napůl v narážce na kritiku jejich působení jako střetnutí "normalizačního a pokrokového popu, v němž zvítězil ten normalizační."

Mezi zpěvačkami uspěla možná trochu překvapivě Lucie Bílá, která porazila Hanu Hegerovou. Bílá, oblečená v šatech ála Tina Turner, si odnesla i sošku za interpretku dvacetiletí. Jako zpěvák roku se prosadil David Koller, který nedávno vydal desku Teď a tady.

Ocenění za písničku roku si odnesla mladičká Debbi s původně reklamní skladbou Touch the Sun, objevem roku se stala sympatická dvojice RůžičkaBurian Republic of Two.

Lucie se po letech sešla
K silným momentům patřily veskrze dvě chvíle: potlesk ve stoje pro Petra Muka, který se in memoriam dostal do síně slávy, a návrat všech členů kapely Lucie na jedno pódium. Muzikanti mezi sebou několik let v podstatě vůbec nekomunikovali, jejich setkání u příležitosti převzetí ceny za interpreta dvacetiletí ale nakonec působilo civilně, radostně a snad i upřímně.

Večerem prováděla dvojice Ewa FarnaTomáš Klus, která vsadila na "mladistvý humor" a jednotlivé kategorie uváděla vždy více či méně vtipnou veršovanou písničkou. Říkanky pro andělskou příležitost nachystal Klus, jenž dvojici doprovázel na ukulele. Kdyby zmínění zpěváci tolik netlačili na pilu a večírek nepřeklápěli do zbytečné řachandy, mohl to být docela povedený moderátorský dvojdebut.

Anděl 2010

Skupina: Nightwork
Zpěvák: David Koller
Zpěvačka: Lucie Bílá
Objev: Republic of Two
Album: Nightwork (Tepláky aneb Kroky F. Soukupa)
Skladba: Touch The Sun (Debbi)
Videoklip: Tepláky (Nightwork)
Nejprodávanější deska: Kabát (Banditi di Praga)
Síň slávy: Petr Muk

Zpěvák dvacetiletí: Jaromír Nohavica
Zpěvačka dvacetiletí: Lucie Bílá
Skupina dvacetiletí: Lucie
Interpret dvacetiletí: Lucie
Album dvacetiletí: Lucie (Černý kočky mokrý žáby)

Dyk přerušil divadelní představení
Dobrý spád měl i koncept živého hraní, kapely se svižně střídaly na dvou pódiích.
Po dvou písničkách zahráli Toxique a Nightwork, jejichž frontman Vojtěch Dyk kvůli Andělům přerušil představení v Národním divadle, prostor dostali – jakožto nominovaní umělci – i Xindl X s Olgou Lounovou, Kryštof, černobílí Embassy, Lucie Bílá či David Koller. Z videa si lidé připomněli i Hanu Hegerovou.

Naživo zahrál v pražské Incheba areně, kde se slavnostní večer odehrával, i vítěz první Česko Slovenské SuperStar Martin Chodúr.
Oděn do obleku a naleštěných bot se představil s kapelou složenou z výrazně starších hráčů. Společně dali pecku Let´s Celebrate, výsledný efekt se ale pohyboval někde mezi sterilní rádiovou show a tanečním večírkem pro starší a pokročilé.

Oproti tomu komorní uvedení skladby Pillow v podání Republic of Two působilo až neskutečně civilně.

Mezi úlety večera se pak zařadil podviný metalo-rapper Jakub Mohamed Ali, jehož jméno byste v nominacích hledali marně, a zpěvačka Lucie Vondráčková. Ta svou podivnou show s popelnicemi "ozdobila" playbackem. (sli)