Čím si můžete zlepšit špatnou náladu?

Eva Vogelová

Špatná nálada občas přepadne každého. Můžete s ní však poměrně snadno zatočit. Vyzkoušejte následující činnosti, po kterých se budete cítit zase dobře.

Jděte spát

Máte zkaženou náladu a nevíte, co s ní dělat? Pokud máte možnost se jít na chvíli vyspat, neváhejte ani minutu. Nemusí být večer. Ničemu nevadí, když si na hodinu zdřímnete třeba po obědě. Trochu se vyspíte a svět se vám bude zdát hned o něco lepší. Špatná nálada bude pryč. Když nejste dobře vyspaní, špatná nálada vás dostihne rychle.

Smějte se, i když vám do smíchu není

Špatná nálada vám nemůžete zabránit v tom, abyste se smáli. Smích vám půjde hůř, protože bude vynucený. Za zkoušku však nic nedáte. Přikažte svým ústům, aby se široce otevřela a smála se z plných plic. Stoupněte si před zrcadlo a smějte se na sebe několik minut. Nakonec dojdete do fáze, kdy se budete chtít usmívat sami od sebe.

Poslouchejte hudbu

Nestačí, když si zapnete rádio, pusťte si hudbu do sluchátek. Vyberte si písníčky, které máte rádi a zesilte hlasitost. Soustřeďte se pouze na prožitek z hudby, můžete si trochu i zatancovat a zazpívat. Když se do své oblíbené muziky plně vžijete, špatná nálada za chvíli zmizí.

Zacvičte si  

Možná se vám cvičení příčí, ale dejte mu šanci alespoň ve chvíli, kdy máte špatnou náladu. Udělejte něco proto, abyste byli zase v pohodě. Na začátku se trochu rozehřejte, několik minut běhejte či skákejte. Poté zvolte protahovací a posilovací cviky, při kterých se trochu zapotíte. Během cvičení vaše tělo uvolňuje endorfiny, které způsobí, že se budete dobře naladění. Pokud máte špatnou náladu často a pomůže vám na ni cvičení, budete mít za chvíli zpevněné tělo.

Vzpomeňte si na své úspěchy

Špatná nálada většinou přijde z určitých důvodů. Mohlo vás něco rozhodit ve škole či v práci, pohádali jste se s někým blízkým nebo máte pocit, že vám nedává nic smysl. Tohle všechno byste mohli zahnat vzpomínkami. Napište si na kus papíru, co se vám v životě povedlo a na co jste hrdí. Nemusí jít o nic velkého. Můžete mít radost z toho, že jste si udělali řidičský průkaz, naučili se dobře plavat nebo jste někomu pomohli. Skrze své pozitivní vzpomínky se vraťte myšlenkami do minulosti. Po chvíli zjistíte, že se sami od sebe usmíváte.

Obejměte své blízké

Pokud se cítíte špatně, neváhejte a jděte hned obejmout své nejdražší. Nebojte se obejmout ani své rodiče, vzájemně vás to sblíží. Jde o gesto, které dokazuje, že se máte navzájem rádi. Láska je v životě velmi důležitá a blízkost milovaného člověka vám udělá dobře.

Pomazlete se se svým zvířátkem

Pokud žijete bez rodinných příslušníku a partnera, snad máte alespoň domácí zvíře. Jemně ho k sobě přiviňte. Mazlete se spolu několik minut. Když máte doma psa, bude to snadné, většina z nich se totiž se svým pánem ráda mazlí. Horší je to s kočkou, ta na vás nemusí mít zrovna náladu. V tom případě si k sobě přiviňte alespoň nějaké plyšové zvíře.

Snězte něco, co vám velmi chutná

Pochutnávat si na dobrém jídle je slast. Možná držíte dietu a nechcete se cpát sladkým, ale jeden malý dortík vám nic hrozného s vaším tělem neprovede. Důležité je, že vám zlepší náladu.