Opustil vaši kamarádku přítel? Pomozte jí překonat rozchod

Eva Vogelová

Rozchody nebývají jednoduché pro nikoho. Pokud se svým klukem vaše kamarádka chodila dlouho, pravděpodobně ji to velmi zasáhlo. Ukažte jí, že umíte být skvělou přítelkyní, o kterou se může opřít. Poradíme vám, čím kamarádce pomůžete.

Zůstaňte s ní několik dní

Několik dní po rozchodu by vaše kamarádka neměla být sama. Pokud je citlivá, snadno může sklouznout do depresí. Patrně bude zažívat jedny z nejhorších chvíl ve svém životě. Potřebuje u sebe někoho mít a vědět, že ji má někdo rád. Buďte jí oporou a vídejte se s ní každý den. Nejlepší by bylo, pokud byste u ní mohla spát.

Pomozte jí s běžnými činnostmi

Když u kamarádky budete pár dní přebývat, pomozte jí s činnostmi, které je potřeba udělat. Uvařte něco dobrého, nakupte… Postarejte se o ni se vším všudy. Zhroucený člověk těžko bude vykonávat běžné činnosti. V takovém stavu ho totiž vůbec nebude zajímat, že má v ledničce prázdno. Pokud potřebuje zařizovat ještě jiné praktické věci, pomozte jí s nimi. Donuťte svoji kamarádku, aby důležité záležitosti neodkládala a udělala je, pokud vážně musí. Někteří lidé v takovém stavu dokonce odmítají jít do práce či školy.

Vyslechněte ji

Po těžkém rozhodu se bude potřebovat kamarádka vypovídat. Věnujte jí svou plnou pozornost. Buďte empatická a utěšujte ji. Snažte se ji pochopit. Stanete se na chvíli její terapeutkou. Snažte se kamarádce porozumět. Povzbuďte ji a zvedněte sebevědomí. Ve chvíli, kdy se dostane z toho nejhoršího stavu ven, bude vám za to vděčná a nepochybně vám vaši pomoc někdy oplatí.

Pusťte si film

Vytvořte si útulnou atmosféru, ve které se budete cítit dobře. Vlezte si spolu pod deku, zatáhněte žaluzie a pusťte si nějaký oblíbený film. K tomu si udělejte něco dobrého a nezapomeňte na alkohol. Neopíjejte se, ale trochu si spolu do nosu dejte. Kdyby se ale vaše kamarádka hodně opila, nemuselo by to dopadnout dobře. Opilost zdvojnásobuje emoce a vaše přítelkyně momentálně pociťuje ty negativní. Dávejte proto pozor, aby to s alkoholem nepřehnala.

Vyrazte na výlet

Vytáhněte svoji kamarádku ven. Neměla byste ji nechávat samotnou doma. Naplánujte si společný výlet. Ideální by bylo, kdybyste ji vzala na víkend do zahraničí. Pokud to není možné, podívejte se někam alespoň ve svém okolí. Čerstvý vzduch jí prospěje.

Buďte aktivní

Pokud se spolu účastníte nějakých aktivit, vaše kamarádka nebude mít takový prostor neustále přemýšlet nad svým bývalým klukem. Možná se i konečně zase usměje. Zajděte si zaplavat, zahrát tenis, běžte do kina na nový film, vyzkoušejte jízdu na koních, cvičte jógu, zatančete si v klubu nebo si zajděte do vířivky. Když bude moct s vámi vaše kamarádka sdílet příjemné zážitky, udělá se jí hned lépe.