Jak vybrat kočce ten nejlepší záchůdek?

Paga

Zvažujete pořízení nového kočičího záchodu, nebo si pořizujete kočku a chystáte se vybrat úplně první? Podívejte se na všechna pro a proti různých typů bedýnek a zjednodušte si tak výběr.

  1. Obyčejná platová bednička s vysokými okraji. Tato toaleta je cenově dostupná a vyhovuje hlavně starším kočičkám, nebo těm, které mají zdravotní problémy. Není pro ně žádnou překážkou do ní vlézt. Nevýhodou je, že pokud máte temperamentnější kočku v plné síle, bude písek ze zahrabávání všude kolem. Otevřené bedýnky jsou taky neodolatelným lákadlem pro psy.
  2. Toaleta s víkem a dvířky. Asi nejideálnější varianta. Kočka tu má své soukromí, exkrementy jsou v bezpečí před ostatními zvířaty a navíc kolem záchůdku není hned příšerný smrad. Pro kočky se sníženou pohyblivostí může být ale lezení dovnitř obtížné, zkuste jim proto vybírat toaletu s nižším vstupem. Jinak tohle považujeme za nejlepší volbu.
  3. Smart záchod. Ano, skutečně. Jde přímo o budoucnost kočičího kadění. Toaleta sama oddělí nepotřísněnou podestýlku od hrudek z moči a bobků. Takže se každý den nemusíte hrabat v tom, co z vaší kočky vypadlo, stačí jen vysypat zásobník. Vstup je většinou nízký, takže ideální i pro starší kočky. Nevýhodou je samozřejmě to, že se za tenhle technologický výkřik plácnete přes kapsu, jeho cena se totiž pohybuje kolem tří tisíc. Taky se vám hned nepodaří vysledovat, jestli má kočka nějaké zdravotní problémy, protože si nevšimnete například krve ve stolici nebo toho, že nějak moc čůrá.
  4. Maskovaná toaleta. Pro zapřísáhlé milovníky designu a koček existují takové záchůdky, které vypadají jako část nábytku nebo dekorace. Výhodou je diskrétnost. Nevýhodou ale náročnější odstraňování bobků (styl na úkor praktičnosti), dostupnost (objednáte na Amazonu, české zverimexy jich nemají zrovna plné sklady) a taky nejistota, jestli do něj vaše kočka bude vůbec chodit. Nejlepší by bylo jich vyzkoušet několik a zjistit, který jí vyhovuje.