Proč se na vás vaše kotě vrhá?

Paga

Jakmile zvedá kočka zadek do vzduchu a přešlapuje na předních tlapkách, víte, co bude následovat. Váš malý tygřík se se zorničkami rozšířenými přes půl hlavy vrhne na váš nárt nebo ruku.

Je to jedno z typických dědictví po starých kočičích předcích. Možná vám to přijde jen jako hra, ale pro kočku je to hluboce zakořeněné instinktivní chování.

Začíná se už od kotěte

Vyrůstat s maminkou je pro koťata stěžejní, stejně jako hraní si se sourozenci. Už tehdy mezi sebou „bojují“. Malé kočičičky se tak učí, jak se chovat v dospělosti, a na brášcích a sestřičkách rozvíjejí své instinkty.

Obavy byste měli mít teprve tehdy, když si koťata nehrají. Až tehdy je totiž něco v nepořádku. Hravé kotě rovná se normální kotě.

Jak se zbavit bolesti?

Když se na vás kočka vrhá zpoza gauče, jsou to pozůstatky jejího loveckého instinktu. Ne že by vás chtěla povalit a sníst vám obličej (i když, možná…?), ale potřebuje nějak uvolnit energii a jak to lépe udělat než tím, co je jí vlastní? Jestli útočí ale pořád drsněji, zkuste jí pořídit dostatek hraček a vybít z ní energii pro vás méně bolestivým způsobem.

Kočka se chová jako dravec taky proto, že má prostě dobrou náladu. Má energii, domov i plnou misku jídla. Smát se neumí a ani to nepůjde oslavit pár víny. To na vás raději zaútočí a trošičku vás pozlobí.