Zdají se psům sny? A co se s nimi děje, když utíkají vleže?

Pavla Gabrhelíková

Určitě jste to už u svého psa zaznamenali. Spí, když najednou začne písklavě štěkat, skoro jako štěňátko, a škubat nožičkama, jako by chtěl běžet ve vzduchu. Sem tam si do toho chrochtne. Zdá se mu něco divokého nebo má zdravotní problémy?

Podle veterinářky Diarry Blue je to proto, že se pejskovi něco zdá. ”Psi se, stejně jako lidé, dostanou ve spánku do fáze REM. V ní je jejich podvědomí aktivnější a zdají se jim sny. Můžou v nich prohánět kočku, prosit o jídlo nebo třeba běžet maraton a budou sebou házet, jako když má živé sny člověk,” vysvětluje.

Nejčastěji sní mladší a postarší psi, ale není to pravidlem. Stejně, jako nám, se psům v REM fázi pod víčkem bulvy divoce hýbou, navíc se aktivuje i jejich tělesný systém. Že se pes dostává do REM spánku, poznáte podle toho, že je jeho dech nepravidelný.

Platí u nich taky zvláštní pravidlo ohledně délky snů: Čím menší pes, tím častěji má sny, ale jsou krátké. Tím větší pes, o to méně často se mu něco zdá, ale jeho sny trvají dlouho. Takže například bernardýnovi se něco zdá každý čtyřicet pět minut a sen trvá asi čtyři minuty, kdežto mopsíkovi se něco zdá každých deset minut, ale sen trvá jenom třicet vteřin.

Většinou je psí snění spíš legrace, ale někdy může být alarmujícím znamením toho, že je pes nemocný. Pokud sebou ve spánku začne šít a přitom neudrží stolici nebo moč, něco je špatně. V takovém případě se nejedná o spaní a sen, ale o nemoc a její projev v podobě záchvatu. Pokud se vám psa navíc nedaří vzbudit a, i když na něj mluvíte nebo saháte, nepřestává se škubáním, okamžitě ho vezměte na veterinu!