Hudební ceny Grammy: Kdo si odnesl nejvíce sošek?

Redakce

Album americké zpěvačky Taylor Swift nazvané 1989 získalo na pondělním ceremoniálu v Los Angeles hudební cenu Grammy za nejlepší album roku. Nahrávkou roku se stala skladba Uptown Funk od anglického hudebníka a producenta Marka Ronsona a amerického zpěváka Bruna Marse. Favoritem letošního 58. ročníku byl raper Kendrick Lamar, který byl nominován v 11 kategoriích. Nakonec získal pět trofejí, což byl rekord večera.

Objevem roku byla vyhlášena Meghan Trainor, kterou časopis Rolling Stone označil v roce 2014 za nejnepravděpodobnější popovou hvězdu. Její „děkovačka“ byla velmi emotivní – dvaadvacetiletá zpěvačka, která ve svém debutovém singlu All About That Bass bojuje proti kultu štíhlosti, ji celou proplakala.

Mnoho živých vystoupení bylo věnováno žijícím legendám i zesnulým umělcům. Pro Lionela Richieho, který seděl v publiku, zazpívali například Trainor či Demi Lovato. Lady Gaga s jasně oranžovými vlasy v barevné multimediální show uctila nedávno zesnulého Davida Bowieho. Část večera byla věnována památce B.B. Kinga. Lemmyho Kilmistera ze skupiny Motörhead připomněla formace Hollywood Vampires v hvězdném složení Johnny Depp, Alice Cooper a Joe Perry. Diváci se však nedočkali ohlášené Rihanny, která je nemocná a lékař jí na poslední chvíli nařídil hlasový klid.

Vystoupení britské megastar Adele neblaze poznamenaly problémy se zvukem. Za ty mohl podle zpěvačky mikrofon, který spadl do klavíru, což okamžitě vyvolalo silnou odezvu na sociálních sítích. Někteří fanoušci požadovali, aby Adele zazpívala píseň All I Ask ještě jednou. Časopis Rolling Stone usoudil, že zpěvačka vyšla z technické lapálie se ctí, podle hudebního kritika deníku Los Angeles Times ale byla jindy intonačně přesná Adele takzvaně „pod tónem“.

Písní roku se stala Thinking Out Loud anglického skladatele a zpěváka Eda Sheerana a Amy Wadge. Tuto autorskou kategorii vyhlašoval slepý zpěvák Stevie Wonder, který si z ostatních na pódiu dělal legraci, že oni jméno vítěze přečíst nemohou, neboť je v Braillově písmu. Za Thinking Out Loud získal Sheeran i cenu v kategorii nejlepší popový výkon.

Někdejší country zpěvačka Swift po převzetí „gramofonku“ v proslovu k publiku povzbudila ženy, které cítí, že neustále prohrávají nebo že někdo jejich snahy podkopává. „Vždycky tady budou lidi, kteří se budou snažit podrýt váš úspěch nebo se přiživit na vašich výsledcích či slávě,“ řekla Swift, čímž prý částečně mířila na rapera Kanye Westa. Ten ve své nové písni tvrdí, že Swift proslavil on – a to tím, že jí v roce 2009 při udílení cen MTV ukradl mikrofon.

Swift, která dorazila v úzkém oranžovém topu přes prsa a fuchsiové sukni s vysokým rozparkem vepředu, získala celkem tři Grammy. Kromě alba roku také vyhrála kategorii nejlepší popové vokální album a nejlepší hudební video.

Mezi vítězi Grammy je letos také jednadevadesátiletý bývalý prezident Jimmy Carter, který triumfoval v kategorii nejlepší mluvené slovo. Navržen byl za audioverzi své knihy „A Full Life: Reflections at Ninety.“ Jednu sošku už má Carter doma, získal ji v roce 2007.

Hudební ceny Žebřík: Nominovaní jsou Tomáš Klus, Chinaski, Slza i Barbora Poláková

Sia šokuje: Pracuju jen čtyři hodiny týdně

Témata:, , ,